Reçetesiz Satılan Ilaçlarla Tedavi -183- 2015-10-09

Reçetesiz Satılan Ilaçlarla Tedavi -183-

 1. Fatih Özcan
  Bazı kişilerde görülen sulu gözler, burun akması, öksürme gibi grip, soğuk algınlığı veya allerji semptomları, yada genel olarak kişilerin kendilerini kötü hissetmeleri, bu kişilerin evde kalıp sağlıklarına kavuşana kadar çalışmalarına olanak vermez. Bazı kişiler ise baskı altındadır, çünkü hastalık parası almaksızın çalışarak işlerini zamanında bitirmeleri gerekebilir, yada kendileri olmazsa çalıştıkları kuruluşun baş aşağı gideceğini düşünürler. Bu kişiler kuvvetle muhtemel reçetesiz satılan ilaçlardan hangilerinin kendilerini bu semptomların verdiği rahatsızlığı hafifleteceğini düşünüyorlarsa, onu kullanırlar. Bu türde durumlar için reçetesiz satılan “soğuk algınlığı ilaçları”; genelde antihistaminikler, dekonjestanlar veya her ikisinin birleşimidir. Maalesef kullanıma ve dozaja bağlı olarak bu ilaçların yan etkileri tehlikeli olabilir. Reçetesiz satılan ilaçların bir çoğu; uyku haline ve dikkatsizliğe neden olabilirler, yada kişilerin konsantre olma, karar alma, araba kullanma ve makineyi kullanma kabiliyetlerini zayıflatırlar ve reflekslerini bir dereceye kadar yavaşlatırlar.

  Eğer hasta olduğunuzda gerçekten evde kalamayacak durumdaysanız ve reçetesiz satılan ilaç kullanmanız şart ise, aşağıdaki kuralları aklınızda tutun.

  Prospektüste tavsiye edilen dozları takip edin: İki kat fazla dozda ilaç kullanmanız sizi iki kat fazla iyileştirmez, aksine daha uykulu olmanıza ve konsantrasyonunuzun daha çok azalmasına yol açar. Popüler inancın aksine, dozu iki katına çıkarmak, iki kat fazla rahatlatmaz. İki kat fazla doz hafifletmeye çalıştığınız semptomlarda büyük bir fark yaratmaksızın ilacın potansiyel yan etkilerini gözle görünür şekilde artırır. İlaç prospektüsünde belirtilen doz, etkin olan dozdur ve bu doz takip edilmelidir.

  Kombine ilaç kullanmayın: Bir dekonjestana ihtiyacınız varsa, dekonjestan kullanın. Bir antihistaminik ilaca ihtiyacınız varsa da, onu kullanın. Bunların kombine edilmiş olduğu ilaçlardan kaçının.

  Reçetesiz verilen ilaçları karıştırmayın veya reçete ile verilen ilaçlarla birlikte kullanmayın: Farklı türde ilacın karıştırılmasının yan etkileri çok ciddi olabilir ve genelde önceden tahmin edilemez. Reçete ile verilen ilaç tedavisi altında olan kişiler, reçeteli ve reçetesiz satılan ilaçları karıştırmadan önce kendi doktorlarına veya eczacılarına danışmalıdırlar.

  Reçetesiz satılan ilaçların prospektüslerini okuyun: Reçetesiz satılan ilaçların çoğunda, ilaç alımı sırasında makine kullanımı, araba kullanımı ve alkol alımı gibi şeyler için uyarılar bulunmaktadır. Prospektüslerinde bulunan bu uyarıların, güvenliğiniz açısından bir sebebi olduğu için yapıldıklarına inanın. Bu uyarıların dikkate alınmaması, reçetesiz satılan ilaçların etkilerini daha güçlü ve potansiyel olarak daha tehlikeli hale getirebilir.

  İşe yarar bir ilaç bulun ve onu sebatla kullanın: Birkaç günde bir ilaç değiştirmeyin. İlaçların yan etkileri genelde kullanımdan bir hafta kadar sonra azalır. Yeni ilaçları hafta sonu boyunca deneyin. Böylelikle eğer ilacın yan etkisi olursa, bu yan etkiler sizin güvenliğinizi tehlikeye atmayacaktır.

  Reçetesiz satılan ilaçlar güvenliğinizi tehlikeye atabilir, o nedenle onların tehlikelerini hafife almayın. Sorularınız olduğunda, yada ilaçların olumsuz etkileri devam ettiğinde doktorunuza danışın.

  Kaynak: http://www.toolboxtopics.com/Gen Industry/Over the Counter Medications.htm