Sağduyu Ve Kazaların Önlenmesi -226- 2015-10-09

Sağduyu Ve Kazaların Önlenmesi -226-

 1. Fatih Özcan
  Genellersek, sağduyulu olarak doğmayız, yaşamımız süresince ediniriz. Aslında sağduyu gerçekten de ortak deneyimdir-hayatı kendimizin olduğu kadar başkalarının tecrübelerini paylaşarak da öğreniriz. Çevreniz hakkında bilinçlenmeniz, kendinizi korumanız ve işçi arkadaşlarınızla ile ilgilenmeniz, sağduyulu çalışma ortamını sağlayan tüm faktörlerdir. Gözde inanışın tersine, tüm çalışanlar kendilerini yaralamaktan kaçınabilirler. Acıdan kaçınmanın kolay yolu diğerlerinin nasıl risk aldığını ve yaralandığını gözlemlemektir. Zor olan yol ise bunu kendinizin yaralanarak öğrenmesidir. Bu sağduyudur!

  Uzmanlar endüstriyel kazaların en azından %80’inin çalışanların güvensiz davranışlarından kaynaklandığını söylemektedir, güvensiz durumlardan değil. Her ne kadar çalışanlar için güvenli bir çalışma ortamı sağlamak yasal bir gereklilik olsa da, çalışma ortamınızın farkında olmak ve güvenli çalışma uygulamalarını takip etmek size bağlıdır. Güvensiz davranışlardan kaçınarak ve sağduyulu davranarak, çalışma ortamınızı kaza olasılığının düştüğü daha sorunsuz bir yer haline getirebilirsiniz.

  İstatistiki olarak kazalar çoğunlukla güvensiz davranışlardan kaynaklanır, örneğin:

  Aceleci davranmak – Bazen işin çabucak bitirilmesiyle, güvenli çalışılmasından daha çok ilgilenilir. İyi ve güvenli çalışma için zaman ayırın.

  Şansını denemek – Gözüpek davranışlar ya da güvenli çalışma uygulamalarının bariz biçimde göz ardı edilmesi tüm ekibi riske sokar. Hoyratlık asla işyeri için uygun değildir ve disiplin uygulanmasını gerektirir.

  Zihnin meşgul olması - Hayal kurmak, işten kaytarmak, haftasonunu düşünmek ve işinize gereken önemi vermemek ciddi şekilde yaralanmanıza hatta ölmenize neden olabilir. İşinize odaklanmanız için size maaş ödeniyor. Eğer kafanız karışıksa veya endişeliyseniz, iş kazası riski altındasınız.

  Olumsuz davranış içinde olmak – Kızgınlık ya da kötü ruh hali içinde olmak ağır iş kazalarına sebep olabilir çünkü çoğunlukla her zaman öfke önlemin önüne geçer. İşyerinde tedbiri elden bırakmak potansiyel tehlikeler doğurur. Girişte kötü hislerinizi bırakın aksi takdirde birden çok kişi zarar görebilir. Sakin kalmayı unutmayın ve duygularınızı kontrol edin.

  Gizli tehlikeleri gözden kaçırmak – Pek çok işletmede çalışma koşulları sürekli değişir. Bazen yeni ve beklenmedik tehlikeler ortaya çıkar. Çevrenizdeki değişiklikler konusunda her zaman uyanık olun. Gizli tehlikeler, kayma-düşme tehlikesi yaratan yağ dökülmeleri olabilir; yerinde olmayan nesnelere ayağınız takılabilir; işaretlenmemiş zemin boşlukları düşmelere neden olabilir; baş seviyesinde veya daha alçaktaki borular kafa yaralanmalarına neden olabilir; ve tehlikeli çalışma alanına girdiğinizi fark etmeyen diğer çalışanlar olabilir.

  Tehlikelere karşı uyanık kalmayı unutmayın, böylece yeni bir kaza istatistiği olmazsınız: Acele etmeden kaliteli bir iş yapabilirsiniz. Pozitif davranış biçimi oluşturun ve dikkatinizi işe verin. İşte bu sağduyudur—bazı akıllı çalışanların kullandığı!

  Kaynak:http://www.toolboxtopics.com/Gen Industry/Common Sense and Accident Prevention.htm