Sapanlama -204- 2015-10-09

Sapanlama -204-

 1. Fatih Özcan
  Sapanlama herhangi özel bir beceri ya da deneyim gerektirmeyen kolay bir iş gibi görünüyor. Ama aldanmayın. "Herkes bunu yapabilir" diye düşünen ve parmaklarını veya ellerini kaybetti, ya da ciddi şekilde yaralandı. Biz sapanlama işini yaparken hiçbirinizin yaralanmasını istemiyoruz. Bu yüzden bazı "yapılacak” ve “yapılmayacak" noktaları açıklayacağım. Bunlara çok dikkat edin.

  DÜZGÜN/DOĞRU SİNYALLER ALIN

  İşaretçi olarak ekipten birini seçin ve operatöre bu kişi haricinde gelen sinyalleri kabul etmemesi için talimat verin. İşaretçi tüm ekip üyelerinden “her şey hazır” işareti alana kadar harekete başlamamalıdır. Sırada olan her işçi işaretçiye "her şey hazır" işareti vermeden önce hazır (net) olmalıdır. Eğer zincir, sapan, boğma veya gerdirmek için kullanılan herhangi bir şeyi tutmak zorundaysanız her şey hazır işareti vermeden önce ellerinizin ve ayaklarınızın sıkışma noktalarından uzakta olduğundan emin olun.

  ELLERİNİZİ KORUYUN

  Zincir, sapan, ya da boğmayı serbest bırakmak mümkün değilse ellerinizin sıkışma noktalarından uzak olduğundan emin olun. Ellerinizi yeteri kadar uzakta tutarsanız zincir üzerindeki yıpranmış bir tel ya da kıymık eldiveninizi yakalayamaz ve elinizi sıkışma noktalarına çekemez.

  SALINIMDAN SAKININ

  Kancayı tam yükün merkezine getirmek neredeyse imkansızdır. Yani kancanın salınması ve dönmesine dikkat edin (izleyin). Salınım (savrulma) veya dönme yönünü önceden kestirin ve bundan uzakta çalışın. Yük ile malzeme, ekipman veya diğer sabit nesneler arasında durmayın. Stoklanmış malzemelerden uzak durun bunlar salınan yük tarafından çarpılabilir.

  YÜK ALTINDA DURMAYIN

  Asla asılı bir yük altında durmayın ve vinç bumunun altından da uzak durun. Bunlar ihlal edilmeyecek fırsatlardır/şanslardır. Hayatınız için ve uzuvlarınız için bahse girmeye istekli olmazsınız değil mi?

  DİKKATLİCE İNDİRİN

  Eğer yüke rehberlik etmeniz (yükle birlikte ilerlemeniz) gerekli ise kılavuz halat veya kanca kullanın. Eğer yükle birlikte yürümek zorundaysanız mümkün olduğu kadar yere yakın tutun. Önceden yükün nereye indirileceğine bakın. Gereksiz engelleri veya yük çarptığında uçabilecek nesneleri kaldırın. Yükü indirirken ayaklarınızı ve vücudunuzun diğer kısımlarını dışarıda tutun. Yük kolaylıkla ve yavaşça aşağı doğru indirin. Yük engelleme üzerinde dönerse yavaşça kayacak ve sizin kurtulmanız mümkün olacaktır.

  İŞ GÜVENLİĞİNİN SIRRI EKİP ÇALIŞMASIDIR

  Her işte ekip çalışması sizin ve diğerlerinin yaralanmalardan korunması konusunda önemlidir. Sapanlama işinde iki kat daha önemlidir.

  Kaynak: http://www.toolboxtopics.com/Construction/Generic/Rigging.htm