Solunum Maskesi Sızdırmazlık Testi -375- 2015-10-09

Solunum Maskesi Sızdırmazlık Testi -375-

 1. Fatih Özcan
  Negatif basınçlı solunum maskelerinin kullanımı, hava kirleticilerine maruziyeti azaltmakta kabul gören bir yöntem olmasına rağmen mühendislik kontrolleri her zaman ilk tercihiniz olmalıdır. Bazen yeterli havalandırma yapılması dahi kirleticilerin seviyesini kişisel koruyucu donanım kullanımını gerektirmeyecek seviyelere indirebilir. Ancak, yine de solunum maskesi kullanımını seçmek durumunda kalırsanız, emin olmanız gereken iki şey vardır; doğru filtre kartuşu ile uygun bir solunum maskesi seçtiniz mi ve tam sızdırmazlık sağlıyor mu?

  İyi bir sızdırmazlık sağlanmadığı sürece, ne eğitim ne de solunum ekipmanı ihtiyaç duyduğunuz korumayı sağlayamaz. Kirli hava bulunan bir ortama girmeden önce, yüzünüz ve maskenin yüz parçası arasında uygun bir sızdırmazlık sağladığınızdan emin olmak için bir test yapmanız gerekmektedir. “Sızdırmazlık Testi” size yeterli sızdırmazlık sağlandığına dair kanıt sağlayacaktır. Sızdırmazlık testi negatif ve pozitif basınç sızdırmazlık testinden oluşmaktadır.

  Bu test üreticinin sağlamış olduğu talimatlarla veya aşağıda verilen kılavuzla yapılabilir. NOT: Aşağıda detayları verilen testin vanalı solunum maskelerinde uygulanması çok rahat iken vanasız veya kullan-at tipindeki maskelerde uygulanması daha zordur.

  Negatif Basınç Testi:

  · Maskenizi üreticinin talimatlarına uygun olarak takın.
  · Filtre kartuşunuzu takmadan, takılacağı yerin üzerini avucunuzun içi ile kapatın.
  · Yavaşça nefes alın ve nefesinizi yaklaşık 10 saniye kadar tutun.
  · Maskenin yüzünüze doğru hafifçe çökmesi gerekmektedir. Maskenizin yüzünüze değen yerlerinden herhangi bir kaçak olup olmadığını hissetmeye çalışın, dinleyin, kontrol edin.
  · Herhangi bir kaçak tespit edemediyseniz, maskenizin sızdırmazlığının iyi olduğunu ve kaçırmadığını kabul edebilirsiniz.

  Positif Basınç Testi:

  · Nefes verme vanasını elinizin avucu ile kapatın.
  · Yavaşça nefes verin ancak maskenizin yüzünüze oturuşunu bozmayın.
  · Solunum maskenizin yüz parçası içerisindeki pozitif basınç artışı nedeni ile hafifçe yüzünüzden uzaklaşması gerekmektedir.
  · Herhangi bir kaçak tespit edemediyseniz, herhangi bir basınç kaybı olmadıysa, maskenizin sızdırmazlığının iyi olduğunu ve kaçırmadığını kabul edebilirsiniz.

  Kullandığınız negatif basınç tipli solunum maskelerinden tam olarak faydalanmanızın tek yolu yüzünüzün üzerinde iyi bir sızdırmazlık sağladığınızdan emin olmaktır. Kirli hava ortamına girmeden önce yapacağınız sızdırmazlık testi size bu güvenceyi verecektir. Sızdırmazlık testi sadece bir dakikanız alır ve hayatınızı kurtarabilir.

  Kaynak:http://www.toolboxtopics.com/Gen Industry/Respirator Fit Check.htm