Takım Kutumuzda Bunların Ne Işi Var -181- 2015-10-09

Takım Kutumuzda Bunların Ne Işi Var -181-

 1. Fatih Özcan
  Pekala, şimdi haftalık işbaşı İSG toplantısını yapmak için bir araya geldik. Takım çantalarımıza bir göz atarak içinde neler bulabileceğimize bir bakalım. Ne dersiniz, takım çantalarımıza ulaştığımızda, bir dehşet kutusu ile mi karşılaşacağız acaba? Sahadaki takım kutuları, mekanikçilerin atölyelerdeki takım kutuları, kamyonetlerin arkasındaki takım kutuları, ya da kişisel aletlerimizi koyduğumuz takım çantaları…. Onlarda kazalara neden olabilecek bir şeyler var mı? Onlarda AŞAĞIDAKİLERE benzer şeyler bulabilir misiniz?

  Aletlerin Keskin Uçları: Hay Allah! Ucu açık bir maket bıçağı! Takım kutusunun dibinde bir şey aramak, elin kötü bir şekilde kesilmesiyle sonuçlanabilir mi?

  Yıpranmış Elektrik Kabloları: Öf! Elektrikli matkabın kordonu fişinden ayrılmış. Onun tamiri için çok acele edersek, elektrik çarpması da bizi aşağı doğru yavaşlatabilir!

  Camları Çizilmiş Koruyucu Gözlükler: Birisi onları olduğu gibi diğer malzemelerin üzerine atmış. Camlar hem çizik, hem de kirli. Onlarla muhtemelen bir şey görülemez.. Muhtemelen onları kullanmayacaksınız. Böylelikle de muhtemelen büyük risk alacaksınız!

  Kirli Solunum Maskeleri: Bu yedek solunum maskesi, muhafaza kutusunun içine konulmamış görünüyor. Maske bir çeşit beyaz tozlu bir madde ile kaplanmış, pis kokuyor ve filtreleri ezilmiş. Benimkini evde unuttuğumdan bugün bunu kullanacaktım. Kullanacağını farz edelim?

  Yanlış Kullanılmış Aletler: El tutamaçları ve uçları deforme olmuş bir çift tornavida görüyorum. Birilerinin onu keski yerine kullandığı anlaşılıyor. Bugün parmak eklemlerimi kırmadan vidaları çıkarabilir miyim acaba?

  Hasarlı Baretler: Burada süspansiyon sistemlerinden ayrılmış birkaç baret var, bir tanesi de hafiften çatlamış. Bugün bunları kim kullanmak ister? Gerçekten sağlam kafalı olan biri mi?

  Harap Olmuş Ayakkabılar: Dün bir acelem vardı, bu nedenle lastik botlarımı olduğu gibi kutuya atmıştım. Başka biri de keskin bir malzemeyi onların üzerine atmış. Lastik botlar kesilmiş. Bugün bununla açık hendekte çalışmaya başlarsam, ayaklarım ıslanacak gibi.

  Sivri Teller, Paslı Çiviler, Çatlamış Aletler…..? Takım kutunuzda bunlardan biri var mı?

  Eğer kırık bir alet, ya da yeterli koruma sağlamayacak bir koruyucu ekipmanı kullanmayı SEÇERSENİZ, yarın işyerinde olmak yerine, evde veya hastanede iyileşmeyi bekliyor olabilirsiniz. Veya daha da kötüsü, çalışma arkadaşlarınızdan birinin yaralanmasının sebebi siz olabilirsiniz. Bugün bu kadar ağır bir yükü kaldırmak istiyor musunuz?

  TAKIM KUTUNUZU TEMİZ VE DÜZENLİ TUTMAYA NE DERSİNİZ? Takım kutunuzu karışık ve içindeki aletleri korkunç şekillerde bulduğunuzda, yada “Ben bu KKD’yi kullanamam” dediğinizde, birkaç dakikanızı ayırarak her şeyin doğru şekilde olmasını sağlayın. Hasarlı aletlere kırmızı etiket yapıştırın yada onları tamir edilmeleri için süpervizörünüze verin. Kırılmış veya kullanılamaz durumdaki koruyucu ekipmanı değiştirin. Takım kutunuzu GÜVENLİ hale getirin. Gururla onun Profesyonel Tutumunuzu yansıtmasını sağlayın.

  Bugün işe başlamadan önce birkaç dakikanızı ayırarak profesyonel ekipmanınızı koyduğunuz takım kutusuna yakından bir göz atın. İçindeki durum nedir? Tüm malzemeyi kullanırken kendinizi GÜVENLİ ve KONFORLU hissedecek misiniz?

  Her şeyi DOĞRU yerine koyun.

  Her biriniz kendinizi gerçek profesyoneller olarak gördüğünüzde, yaptığınız işte bunun haklı gururunu taşırsınız.

  Eğer günlük olarak kullanmak zorunda olduğunuz ekipmanı korumazsanız, etkinliğiniz de azalacaktır.

  Bir aletin ihtiyaç duyduğunuz doğru korumayı sağlamayacağını düşündüğünüz için, başka bir alet arıyorsanız, bu arayışınız sizin sağlıklı bir şekilde işinize devam etmenizi sağlayacaktır.

  Kaynak: http://www.toolboxtopics.com/Gen Industry/What's This in our Tool Box.htm