Taşınabilir Yangın Söndürücülerin Kullanımı -104- 2015-10-09

Taşınabilir Yangın Söndürücülerin Kullanımı -104-

 1. Fatih Özcan
  Bir yangın durumunda, bir taşınabilir yangın söndürücünün doğru kullanımı, küçük bir kayıp ile büyük bir acı arasındaki fark anlamına gelebilir. Taşınabilir yangın söndürücüler doğru kullanılırsa bu farkı yaratabilir. Ancak yangın söndürücülerin kullanımında göz önünde bulundurulması gereken birçok şey vardır. Örneğin yangının cinsine göre doğru tipte yangın söndürücü kullanmalısınız.

  YANGIN VE SÖNDÜRÜCÜ SINIFLARI:

  A SINIFI kâğıt, ahşap, kumaş, kauçuk veya plastik gibi sıradan yanıcılardır. Ortak yangın söndürme maddesi su veya kuru kimyevi tozdur.

  B SINIFI yanıcı sıvılar, gres veya gazları kapsar. Ortak yangın söndürme maddesi köpük, karbondioksit veya kuru kimyevi tozdur.

  C SINIFI yangınlar elektrik yangınlarıdır. Karbondioksit veya kuru kimyevi tozlu söndürücüler kullanılmalıdır. Ancak, gerçek yanma ürünü A sınıfı olabilir.

  D SINIFI yangınlar magnezyum ve sodyum gibi yanıcı metaller içerir. Test laboratuarları tarafından onaylanmış özel söndürme maddelerine ihtiyaç vardır.

  YANGIN SÖNDÜRME:

  Bir yangın çıktığında, yangın alarmını çalıştırın ve derhal itfaiyeye haber verin. Ardından şirketinizin yangın acil durum talimatlarına göre hareket edin. Yangına sadece aşağıdaki durumlarda müdahale edin: (1) yanıcı maddenin cinsini biliyorsanız, (2) doğru yangın söndürücü kullanma eğitimi aldıysanız, (3) yangın hala başlangıç aşamasındaysa. Eğer yangın büyümüş ve kontrol dışına çıkmışsa, bulunduğunuz alanı hemen boşaltın.

  YANGIN SÖNDÜRÜCÜ KULLANIRKEN UNUTMAYIN:

  Ç – ÇEK – Kullanmadan önce söndürücünün pimini çekin.
  A – AMAÇ – Yangın söndürücüyü alevin dibine tutun. Aleve yada dumana değil.
  S – SIK – Yangın söndürücüyü boşaltmak için kolu sıkın.
  İ – İLERLE – Yangına rüzgârı arkanıza alarak yaklaşın ve ateşin dibine sıkarak ilerleyin. ( Çoğu söndürücü içeriği yaklaşık 10 saniyede boşalır)

  Yangınla mücadelede en önemli anahtar önlemektir. Tertip düzen, uygun saklama usulleri, güvenli iş uygulamaları size ya da bir çalışanınıza zarar verme olasılığını düşüren doğru ve uzun bir yoldur.

  Tartışma Soruları:

  · İşletmenizin yangın alarmı ve itfaiyeye haber verme konularındaki acil durum planı nedir?
  · İşletmenizde yangın çıkarma riski olan çabuk yanıcı ne tür maddeler bulunuyor?
  · İşletmenizdeki yanıcı ve parlayıcı malzemelere müdahale edecek hangi tipte yangın söndürücü kullanmalısınız?

  http://www.toolboxtopics.com/Gen Industry/Using Portable Fire Extinguishers.htm