Tatil Eğlencesi Tatil Stresi Tatil Kazaları -77- 2015-10-09

Tatil Eğlencesi Tatil Stresi Tatil Kazaları -77-

 1. Fatih Özcan
  Bütün yıl boyunca size şunları hatırlatan mesajlar duydunuz: “Güvenli çalış…Kestirme/kolay yoldan gitme…. Kazalara engel ol…. ”. Bunu yaparken elbette aklınızı işinize vermek zorundaydınız. Fakat yılın bu zamanı aklınız, işinizden başka heryerde olabilir. Belki şunları düşünüyorsunuzdur…
  • Yılbaşında herkese ne satın alacağım –alışverişten nefret ediyorum!
  • Yılbaşı harcamalarını nasıl karşılayacağım – Bu bir servete mal olur!
  • Trafik çok kötü, gideceğim yerlere ulaştığımda her defasında harap bir halde olurum.
  • Akrabalarım ve çocukları bütün bir hafta boyunca burada olacaklar – Tanrı yardımcım olsun!
  • Çocuklarımın enerji ve ses seviyeleri dörde katlandı - Huzur istiyorum!
  • Eğer radyoda aynı yılbaşı müziğini bir daha duyacak olursam radyoyu yumruklayacağım!
  Tatiller, bazı insanlar için harika zamanlarken,diğerleri için dehşet vericidir. Birçoğu için bir harmandır. Uzmanlara göre mutluyken bile heyecan verici olaylar beynimiz ve vücudumuz için stres kaynağı olabilir.
  • Normal rutinler ve takvimler bozulmuştur ki bu da rahatsız hissettirir.
  • Yapılması gereken birçok şeyle beraber ortamda çok fazla telaş olur.
  • Hediye vermek stresli olabilir – “Kafi derecede veriyor muyum?. . . . Çok mu fazla veriyorum?. . . .
  • Tatil döneminde dükkanlar ve alışveriş merkezleri kalabalık ve karmakarışıktır.
  • “ Ghosts of Christmas Past(*)” bize hayal kırıklıklarını hatırlatabilir ve buhrana neden olabilir.
  [Çevirenin notu*)Ghosts of Christmas Past (geçmişin ruhu), İngiliz yazar Charles Dickens’ın “A Christmas Carol” (Bir Yılbaşı Şarkısı) adlı meşhur romanında yer alan bir karakterdir. Geçmişin ruhu; romanın baş karakteri Scrooge’u geçmişe götürür ve Scrooge’un geçmişte yapmış olduğu hataları kendisine göstererek insanlara nasıl acı çektirdiğini, pişmanlıklarını ve hayal kırıklıklarını anlamasında yardımcı olarak kendisini sorgulamasını sağlar. ]

  Yılın bu zamanında işte evde ya da yolda bir kaza olma olasılığının daha yüksek olabileceğinin bilincinde olun. İşyerinde; kişisel konulara veya mali kaygılara dalıp güvenli çalışma uygulamalarını gözardı etmiş olabilirsin. Evde; aşırı iyi ve aşırı kötü tatil stresinin her ikisini de hissettiklerinden dolayı aile üyeleri arasındaki gerginlik bazen yüksektir. Huysuz insanlar, her zaman kazaya uğrama eğiliminde olurlar.

  Ayrıca çatıya renkli ışıklar asarak, yılbaşı ağacını çekerek ya da karı küreyerek kendinizi fazladan fiziksel risk alırken bulabilirsiniz. Bununla beraber yollar ve otobanlar sinirli sürücülerle sıkıştığı zaman otomobil kazalarının sayısı artar. Artık koruyucu bir şekilde araba kullanmanın zamanıdır.

  Bazen yılbaşı ile ilgili en kötü şey gideceğiniz yere ulaşmaktır! Yılbaşı bir kere geldi mi çok eğlencelidir, bu yüzden yolda kazaya uğramayın! Tatillerin yılın bu zamanında herkesin üzerinde fazladan baskı yarattığını aklınızda tutarsanız, bu;sizi ve sevdiklerinizi kazadan uzak tutmaya yardımcı olabilir.

  Dikkatli olun. Ekstra özen gösterin. Güvenli ve mutlu bir tatil geçirin!