Tehlike Farkındalığı - Küçük Şeyler Önemlidir -198- 2015-10-09

Tehlike Farkındalığı - Küçük Şeyler Önemlidir -198-

 1. Fatih Özcan
  Çoğumuz muhtemelen küçük şeylerin önemli sonuçlara yol açtığını duymuşuzdur. Yaşamlarımızı etkileyen küçük şeyler vardır ve onları görmezden gelmek bazen ciddi sonuçlar doğurabilir - özellikle güvenlik konusunda. Hepimiz bize zarar verebilecek büyük tehlikelere dikkat etmek için eğitilmişizdir, ama küçük olanları bazen çok ciddi yaralanmalara neden olabilir.

  Bir şirket, kaza sıklığı üç aylık bir süre içinde büyük bir artış gösterdiği zaman bununla çok ilgilendi. Yönetim sistemlerini, ekipmanları, malzemeleri ve yüksek riskli olarak kabul edilen ağır iş makineleri, havalandırma, zehirli maddeler ve makine koruyucularını derinlemesine kontrol etmeye başladı.

  Bunların hiçbirinin bu kazaların nedeni olmadığına herkes şaşırdı. Kimyasallar düzenli depolanmış ve etiketlenmişti, makineler iyi tamir edilmiş ve uygun durumdaydı, egzoz fanları, yağmurlama sistemleri, solunum aygıtları iyi bir çalışma düzenindeydi. Yaralanmalar bir kaza meydana gelene kadar ihmal edilmiş çeşitli küçük şeylerden kaynaklanmaktaydı. Örneğin önemli düşmelerin nedeni bulundu:

  •Forkliftten sızan zemindeki küçük bir yağ birikintisi. Endişelenecek kadar önemli olmadığından kimse sızıntının üzerine emici dökmedi. Kimse fark etmediğinde çok küçük değildir ve çalışanların kaymalarına ve düşmelerine neden olur. (Dahası bu kazanın tekrar yaşanmaması için sızdıran forkliftin tamir edilmesi gerekir)

  •Bir kutu malzeme rafta depolanmak yerine rafın önüne zemine konulmuştu. Daha önce etrafından onlarca kez geçilmiş olmasına rağmen sonunda birisi takıldı.

  •Bir ampul değiştirmek için "sadece bir dakika için” dışarı doğru açılan bir kapı önüne bir merdiven yerleştirilmişti. Kapıdan gelen başka bir işçi tarafından devrildi ve bu işçi ile merdiven üzerindeki işçi yaralandı.

  Tüm bu gerçekleşmeyi bekleyen kazalar çalışan işçiler tarafından yeteri kadar tehlikeli görünmediğinden göz ardı edilmişti. Tüm çalışanlar enerjili ekipmanların tamiri ve makine koruyucularının devre dışı bırakılması gibi büyük tehlikeler bulunan durumlardan dikkatle korunmayı bildiler.

  Çoğu zaman arızalı bir aleti, uzatma kablosunu veya portatif merdiveni bakım bölümüne rapor etmeye niyetleniriz ama zaman ayırmayız ya da unuturuz. Bu iyi düşüncelerimizi takip etmek önemlidir çünkü bu tür “küçük şeyler” kendimizin ya da diğer işçilerin ciddi yaralanmasına neden olabilir.

  İhmal edilmesi durumunda büyük sorunlara yol açabilecek küçük yaralanmaların tedavi edilmemesi de “küçük şeyler” sınıfına girer. Sadece bir çizik enfekte olabilir, gözümüze giren bir toz zerresi kornea tabakasını çizebilir ve takip edilmezse ciddi göz hasarına neden olabilir. Yani çok küçük de görünse küçük yaralanmaları rapor ettiğinizden ve gerekli ilk yardımı aldığınızdan emin olun.

  Sayılan bu küçük şeyler toplanır ve büyür. Çevremizdeki tüm potansiyel tehlikelere dikkat etmek için birkaç dakika verirsek kendimizi ve diğer çalışanları etkileyecek ciddi yaralanmaları önleyebiliriz.

  Kaynak: http://www.toolboxtopics.com/Gen Industry/Hazard Awareness--The Little Things Count.htm