Tehlikenin Farkında Olma -227- 2015-10-09

Tehlikenin Farkında Olma -227-

 1. Fatih Özcan
  Şimdiye kadar bile bile/kasten kendini yaralayan bir çalışanı hiç tanımadım. Aslında bu cümleden sonra bir şey söylenmemelidir. Fakat, ne yazık ki her yıl pek çok çalışan iş kazası geçiriyor ve pek çok insan da bu iş kazalarının kader olduğuna inanıyor. Ama kazalar kader değildir.

  Yanlış giden nedir? Genelde hatanın kaynağı bir ya da bir kaç kişinin kontrolündedir. Bazen bir kazanın meydana gelmesi için aynı anda pek çok hata yapılır. Kaza analizleri yaptığımızda, işin hangi kısımları kontrol altındaydı, hangileri değildi, incelemeliyiz. Tüm çalışanların düzgün eğitim aldığını ve düzgün ekipman ve aletlerin verildiğini düşünelim, başka ne yanlış olabilir? Pek çok şey ! Kazalar genelde acele edilmesi ve planlamanın yetersiz olması sonucunda meydana gelir.

  İş Güvenliği ile ilgili Kestirme Yolları Kullanmayın: Süpervizörünün gözlemindeki bir çalışan işlerini yapabiliyorsa, genelde ilk beklenti üretim hedeflerini gerçekleştirmektir. Süpervizörler eğer işlerin yolunda gittiğini hissederlerse, genelde iş güvenliğine üretimden daha az dikkat ederler. (Genelde patronlarının gözüne girebilmek içinJ ) Bu bakış açısı, genelde yanlış tercihlerin yapılmasına ve çalışanların riskli çalışmalarına sebep olur. Pek çok kaza da bu sebepten meydana gelmiştir. Bu kazaların üretim üzerinde de verimlilik ve parasal açıdan olumsuz etkileri vardır.

  Planla ve ilerle! Güvenli çalışma çalışanın sorumluluğundadır ve bu yüzden neler yapılacağını ve nelerin yanlış olabileceğini gözden geçirmelidir. Tüm çalışanlar çalışma sahalarını ve işin risk almadan yapılabilirliğini garanti altına almalıdırlar. 5 P yi hatırlamak bu konuda yardımcı olur. Öncesinde Planlamak Düşük Performansı Önler. (Prior Planning Prevents Poor Performance!)

  Tehlikeleri Belirleyin!Aşağıdaki sorular tehlikeleri belirlemede ve onların nasıl kontrol altına alınacağını sağlamada yardımcı olabilir.

  • Saha ve iş çizimlerde anlatıldığı gibi mi?
  • İşi gerçekleştirmek için gerekli malzeme var mı?
  • Elle yapılan işlerde tüm çalışanların belirli malzemeleri var mı?
  • Çalışmayı gerçekleştirmek için yeterince çalışan var mı? Hepsi iş güvenliği eğitimlerini aldı mı?
  • Işık, gürültü, hava gibi çevresel faktörler uygun mu?
  • Güvenli çalışma açısından bakıldığında, alandaki insan sayısı çok fazla mı?
  • Tüm çalışanlar işin ve malzemenin riskinden haberdar mı?

  Kazaların olmasını beklemeyin.. Düşünün ve Öncesinde Planlama Yapın...

  Tahmin Edin, Değerlendirin ve Riskleri Kontrol Altına Alın!

  Kaynak: http://www.toolboxtopics.com/Gen Industry/Hazard Recognition.htm