Temel Elektrik Bilgileri -122- 2015-10-09

Temel Elektrik Bilgileri -122-

 1. Fatih Özcan
  Sizi elektrikçi olarak görmüyoruz ve sizden elektrikle ilgili tamiratların nasıl yapılacağını bilmenizi beklemiyoruz. Ama elektrik çarpmasına karşı kendinizi korumanız için bilmeniz gereken bazı noktalar vardır.

  Bilmeniz gereken ilk şey, hayat ve ölüm arasındaki farkı yaratan bir devredeki elektrik akımının miktarı değildir. Bu farkı yaratan elektrik akımının vücudunuzun hayati bölgelerinden geçmesidir.

  Çok yüksek gerilimle çalışan bir makinenin yakınında çalışabilirsiniz. Eğer makine topraklanmış ve düzgün sigortalar tarafından korunuyorsa ve enerjili bağlantılardan uzak duruyorsanız güvendesiniz demektir. Makineye dokunmak zorundaysanız, ellerinizin kuru olduğundan ve çalıştığınız zeminin kuru olduğunuzdan emin olun.

  Diğer taraftan, ıslak bir zeminde veya su borusu, radyatör gibi şeylerin üzerinde iseniz ve ıslak ellerle temas ediyorsanız 110 volt ile çalışan evinizdeki aydınlatma devresi bile öldürücü olabilir.


  Burada elektriksel tehlikelere karşı sizi güvende tutacak bazı öneriler var:

  1. Çalışma alanınıza yakın herhangi bir elektrikli cihazdan kıvılcım çıkıyorsa, aşırı ısınma varsa veya duman görürseniz kendiniz tamir etmeye çalışmayın. Akımı kesin ve rapor edin.
  2. Eğer yetkili değilseniz ve kullanma talimatını bilmiyorsanız tüm elektrik anahtarları, sigorta kutuları ve diğer cihazlardan uzak durun. Tamamen anladığınızı düşünseniz bile eski bir deyişi hatırlamanızda fayda vardır, "Az bilgi tehlikeli bir şeydir."
  3. Sigortaları değiştirmeye yetkiliyseniz size verilen talimatları katı bir şekilde takip edin. Görünüşte zararsız olan bir değişim bile ölümcül olabilir. Asla sigortaları köprülemek için çivi veya başka herhangi bir metal kullanmayın. Sigorta bir elektrik devresi için en iyi güvenlik cihazınızdır.
  4. Nemli bir ortamda çalışıyorsanız, zemindeki bazı metallere (su ve ısıtma boruları) temas ediyorsanız ve herhangi bir elektrikli ekipman (elektrikli el aletleri veya uzatma ışıkları dahil) kullanmak zorundaysanız ÖNCELİKLE AMİRİNİZDEN ÇALIŞMA İZNİ ALIN.

  Hiçbir ekipman basit değildir ve aptallar gibi hareket edersek zarar görürüz.

  Bu kuralı unutmayın – Size verilmeyen herhangi bir elektrik işiyle uğraşmayın. Eğer elektrik işi yapmaya yetkiniz varsa eğitimini aldığınız şekilde yapın, başka yollar denemeyin.

  Kaynak: http://www.toolboxtopics.com/Contributed/General Industry/Electricity basics.htm