Temel Güvenlik Kuralları -105- 2015-10-09

Temel Güvenlik Kuralları -105-

 1. Fatih Özcan
  Yıllarca kazaları araştıran ve bu bulgulardan çözümler çıkaran iş kazası önleme alanındaki liderler, kazaların spesifik nedenleri olduğunu söylemektedir. Bu araştırmaların sonucunda liderler, işçi güvenliğinin, işçilerin davranışlarına ve insani faktörlere bağlı olduğu sonucunu çıkarmışlardır. Buna bağlı olarak ta sürekli tekrarlandığı için muhtemelen daha önce de duymuş olabileceğiniz 10 güvenlik kuralı oluşturmuşlardır:

  1. UYANIK OL – ve hayatta kal. Daha uyanık işçilerin daha az zarar görmesi olasıdır. Eğer bir ekipmanı nasıl kullanmanız gerektiğinden ya da bir görevi nasıl gerçekleştirmeniz gerektiğinden emin değilseniz, amirinize sorun. Tahmin etmeyin ve rastgele karıştırmayın. İşinizi yaparken doğru ve güvenli olduğundan emin olun.

  2. DOĞRU GİYSİLERİ GİY – iş elbiseniz üzerinize tam oturmalıdır. Makineye sıkışabilecek herhangi bir şey sizin için tehlikelidir. İşinizin gerektirdiği şekilde uygun koruyucu donanım ve giysi giyin.

  3. DOĞRU ALET KULLAN – eğer bir çekiç gerekiyorsa, bir çekiç kullanın. Pense, İngiliz anahtarı, tornavida ya da yumruğunuz daha kolayınıza gelebilir. Parmaklarınızı kırdığınızda o zaman sadece kendinizi suçlayabilirsiniz..

  4. KALDIRMAYI ÖĞREN – kaldırma sadece kas gücünden ibaret değildir, bu bir sanattır. Ne kadar güçlü olduğunuzu ispatlamaya çabalamayın, sonunuz hastanede olabilir. Çok ağır veya hantal bir şeyi kaldırmanız gerekliyse, yardım alın.

  5. ŞAKA YAPMA – İş ortamında ya da makine çevresinde eşek şakaları tehlikelidir. İlla ki şaka yapmak istiyorsanız, iş dışındaki zamanlara erteleyin.

  6. DÜZENLİ OL – evinizde de işyerinizde de tertipli olmak kazaları engeller. Kullanmadığınız aletleri her zaman yerlerine kaldırın. Zemini temizleyin, çöpleri toplayın, dökülen sıvıları temizleyin. Kayarak düşme ölümcül olabilir.

  7. RAPORLA – Kazaları, arızalı ekipmanı ve tehlikeli durumları raporlamayı asla unutmayın.

  8. İLKYARDIM – Yaralandıysanız – bu sadece bir çizikse bile, ilkyardım uygulayın. İhmal edilen bir yara ciddi bir enfeksiyona, haftalarca zaman kaybına hatta kalıcı bir sakatlığa yol açabilir.

  9. GÜVENLİK PROGRAMININ ARKASINDA DUR – Kazaları engelleyeceğine inandığınız bir fikriniz varsa, amirinize bunu anlatın. Emniyet kurallarını uygulayarak bir örnek oluşturun. Güvenlik kurulunuzla işbirliği yapın.

  10. İŞİNİ ŞANSA BIRAKMA – Katıksız bir dikkatsizlik ile kısayol düpedüz katildir. Bir iki dakika kazanmak için, hayatınızı tümden kaybedebilirsiniz. Her ne yapıyor olursanız olun, eğer güvenli şekilde yapmıyorsanız, doğru yapmıyorsunuz!

  http://www.toolboxtopics.com/Gen Industry/The Basics of Safety.htm