Tersane Güvenliği - Bu Işte Hepimiz Varız -253- 2015-10-09

Tersane Güvenliği - Bu Işte Hepimiz Varız -253-

 1. Fatih Özcan
  Tersaneler, aynı anda farklı birçok işin birarada yapıldığı bir yerdir. Sıcak iş, kumlama ve narin enstrümantasyonun yerleştirmesi veya marangozluk işleri yanında ağır yükler kaldırılabilir. Bununla birlikte, taşeronlar yardada çalışabilir, gemi mürettebatının gemiye girişi-çıkışı gerekebilir ve gemi sahibi güvertede başka taşeronları çalıştırıyor olabilir.

  Tüm bu faaliyetler ile, büyük bir yaralanma potansiyeli ortaya çıkmaktadır. Her gün ve her iş başında, emniyetli çalışma alışkanlıklarınız dahil çalışmalarınızı planlamak oldukça önem taşır. Üretim ve kalite, işiniz ve çalıştığınız şirket için kritik değerdedir. Ancak, bir yaralanma yüzünden revirde iseniz, üretiminiz sıfırdır ve dolayısıyla ortaya koymaktan endişe edeceğiniz bir kalite zaten yoktur. Unutulmaması gereken bazı emniyetli çalışma alışkanlıkları şunlardır:

  • Kapalı ve kısıtlı alanlara giriş– Tersanede kapalı ve kısıtlı alanlara girmeden önce mutlaka alanın yetkin biri tarafından kontrol edilip, giriş için uygun olduğunun onaylanmasını bekleyin. Bu konuda ilgili iş güvenliği çalışanları ile irtibat kurun.
  • Malzeme kaldırma ve malzeme ile çalışma - Tersanede bulunan malzemeler genel olarak ağırdır ve sıkışık alanlarda bulunmaktadır. Öncelikle yükü düşünerek kaldırın. Tek başınıza emniyetli şekilde kaldırabilir misiniz? Ağır ve zorlu kaldırma işleri için mutlaka yardım alın. Mümkün olan yerlerde ceraskal veya diğer bir mekanik yardım almayı gözden geçirin.
  • Güverte üzerinde çalışmak - Yaralanmaların ana sebebi düşmelerdir. 1,8m üzerindeki çalışma alanlarında orta kuşağı bulunan korkuluklar bulunmalıdır. Bu koruma alanının dışında çalışmanız gerekiyorsa, şok emici can halatı olan paraşüt tipi bir emniyet kemeri giymeli ve uygun bir bağlama noktasına bağlı olduğunuzdan emin olmalısınız. Yükseğe çıkmak için kullandığınız merdivenleri, kaymalarını önlemek için bağlayın ve merdivenin ineceğiniz yüzeyden en az 1m yüksekte bitiyor olduğunu kontrol edin.
  • Su üzerinde çalışmak - Su üzerinde çalışırken, birçok durumda onaylı bir can yeleği giymeniz gerekir. Yeleğinizin fermuarını çekin ve bağlantıların hepsini yapın. Suya düştüğünüzde, yeleğiniz omuzlarınızın üzerinden kayarak üzerinizden çıktığında, hayatınızı kurtaramayacaktır.
  • Göz koruması- Tersanelerde en yaygın yaralanma türü göz yaralanmalarıdır. İhtiyacınıza göre, her zaman iş güvenliği gözlüğünüzü, büyük kapalı gözlüklerinizi ve/veya yüz siperlerinizi takın. Koruyacak bir tek gözleriniz var, onları da her zaman koruyun.
  • Yangın- Sıcak iş, boya, parlayıcılar ve gemilerin iç cilalama işleri bir araya gelince sonuç iyi olmaz. Sıcak iş yapılan yerlerde yakınlarda mutlaka bir yangın söndürücü bulundurun. Yangın çıkma olasılığının çok yüksek olduğu durumlarda mutlaka bir yangın gözcüsü bulundurun. Yangınla ilgili kurallara uyun.
  • Tertip ve düzen- Tertip ve düzenin olmadığı bir yardada, aynı güvertede kayma ve düşme olasılıkları da artar. Burkulan bilekler ve dizler, malzemelerinizi veya ekipmanınızı her iş sonunda ortadan kaldırmanızı size acı ile birlikte hatırlatır. Geçiş yollarını temiz ve açık tutun.
  • Ambarağızları- açık ambar ağızları ve güverte açıklıkları etrafına korkuluklar dikilmelidir. Eğer içine veya üzerinden düşme olasılığınız varsa, mutlaka korkuluk yapılması gerekir. Etraftaki korkulukları günlük olarak kontrol edin.
  Tersaneler her gün çalışması oldukça zor ve kalabalık olan yerlerdir.

  Yaptığınız her işte kişisel iş güvenliğinizi her zaman ön planda tutun.

  Kaynak:http://www.toolboxtopics.com/Gen Industry/Shipyard Safety - It Takes All of Us.htm