Trafiği Yönlendirme -216- 2015-10-09

Trafiği Yönlendirme -216-

 1. Fatih Özcan
  Otomobil sürücülerinin sizi sinirlendirmek için dışarıda olduğunu hissediyor musunuz? Yolun dışına yeterince hızlı çıkmazsanız sizi ezecekler mi? Muhtemelen birçok sürücü bizim onları görmemiz ve yolları üzerinde durmamamız için aynı davranışı sergilerler. Bu trafik yönlendirme işinde var olan tehlikelerden sadece biridir. Trafiği yönlendirirken bir kazayı önlemek için elimizden gelen her şeyi yapmak isteriz. Çünkü bir kaza meydana geldiğinde sürücüler, şirketimiz ve kendimiz olmak üzere herkes acı çeker. Kaza demek hasarlı araç ve ekipmanlar, kişisel yaralanmalar ve ölümler anlamına gelebilir.

  İŞARETLER DÜŞÜNEMEZ

  İşaretler normalde mesajları iletme ve yönlendirme işini iyi yaparlar. Ama bir dezavantajları var. Onlar (işaretler) düşünemezler. Ve koşulların aniden değişmesi durumunda işaretlerimiz otomatik olarak ayarlanamazlar. Burada konuya giriyoruz. Koşullar sürekli değişiyor ve trafik talimatlarının da değişmesi gerekiyorsa bu durumlarda bayrakçı kullanılır. Etkili bir trafik kontrolü için işin doğru şekilde yapılması gerekir. Biz inşaat alanına giren sürücüleri önceden uyarmak için gerekli işaretleri yerleştiririz ve bir bayrakçının onları yönlendireceğini bilmelerini sağlarız.

  SİZİ GÖRDÜĞÜNDEN EMİN OLUN

  Sürücüler kendilerine vaat edilen bayrakçı kişiye bakacakları için sizi kolaylıkla görmelidirler. Bu yansıtıcı yelek giymeniz için bir nedendir. Bu yüzden dikkat çekeceksiniz (görünür olacaksınız). Ama bu yeleğin giyiliş amacını bozmayın. Diğer çalışanların etrafınızda grup olarak toplanmasına izin vermeyin çünkü görülmeyebilirsiniz. Ya da sürücülerin yolları üstünde ellerini sallayan bir grup gördüklerini, hepsinin ellerindeki inşaat malzemelerini salladığını ve hiçbirinin sürücüleri yönlendirmediğini gördüklerinde ne düşünmelerini beklersiniz? Bazen sürücüler kendilerine çelişkili yönleri gösteren iki kişi bulabilirler. Aşağıdaki birkaç temel kurala uyarak böyle durumları önleyebiliriz.

  1. Bayrakçı olarak trafiği yönlendirirken önceden ne yapacağımızı bilmek için işimizin neleri kapsadığını anlamalıyız.
  2. Düzgün giyinmeli ve genel görünüşünüz düzgün olmalıdır. Ayakkabılar önemlidir. Hava şartlarına bağlı olarak asfaltın aşırı sıcak veya soğuk olacağını unutmayın. Sağlam ayakkabı veya bot uygundur.
  3. Resmi gereksinimlerine bağlı olarak doğru boyutta işaret çubukları veya bayraklar kullanılmalıdır. Bayraklar en az 150 santimetre kare olmalıdır
  4. Trafik yönlendirmede çok sayıda yanlış yol varken sadece tek bir doğru yol vardır. Hepimiz standart sinyallerden oluşan bir set kullanmalıyız.
  5. Acil durumlar dışında sadece belirlenen bayrakçılar trafiği yönlendirmelidir. Bireyler her zaman trafik koşulları ve inşaat faaliyetlerine karşı tetikte olmalıdırlar.
  6. Trafiğe (araçlara) asla arkanızı dönmeyin. Çoğu işaretçi araçlara arkalarını döndüklerinde çarpılmışlardır.
  7. Bayrakçılar insanlara karşı sıkı ama nazik olmalıdır. İnsanlar sizden aldıkları izlenim ile bir bütün olarak inşaat sektörü hakkında bir fikir oluşturabilir.

  ONLARIN KARAYOLU

  Karayollarının halkın malı olduğunu, şirketinize ait olmadığını unutmayın. Bizler işinizde nazik olmanızı istiyoruz. Ama aynı zamanda bir kaza olmayacağından emin olmak istiyoruz. Biz sizden özellikle kendilerine veya başkalarına zarar vermekten korumak için bazı sürücülere karşı nazik olmanızı istiyoruz. Bayrakçı olmak çok önemli bir iştir, çünkü halkı, çalışma arkadaşlarınızı ve kendinizi koruma sorumluluğunuz var.

  Kaynak: http://www.toolboxtopics.com/Construction/Generic/Flagging Traffic.htm