Ulusal ergonomi kongresi bildiriler kitabı 2015-10-09

Ulusal ergonomi kongresi bildiriler kitabı

 1. Fatih Özcan
  Teknolojinin hızla gelişmesi birçok avantaj sağlarken bazı koşul ve ilişkileri karmaşık hale getirerek olumsuz yönde etkilemekte ve bunun bir sonucu olarak insan ya da makine verimliliğini düşürmektedir. Bu tür sorunları çözebilmek için insanlar ile sistemin diğer elemanları arasındaki ilişkileri incelemek gerekmektedir. Ergonomik çalışmaların çıkış noktası da bu ihtiyaçtan kaynaklanmaktadır. Ergonomi, iş ve insan ilişkilerini çalışma koşulları ve çevresel koşullar gibi boyutlarda incelemeyi kapsamaktadır. Sistemler arası ilişkileri incelerken dikkate alınan en önemli kriterlerden biri, çalışma ortamında sağlık ve güvenlik konusudur. Bu nedenle 19. Ulusal Ergonomi Kongresi'nin teması,“İş Sağlığı ve Güvenliği’nde Ergonomi” olarak belirlenmiştir.

  Ergonomik çalışmaların özellikle İş Sağlığı ve Güvenliği kapsamında inceleneceği ve yaşam standartlarımızı belirlemede en önemli faktörlerden biri olmasının konuşulacağı bu kongre, Balıkesir Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümü ve Türk Ergonomi Derneği işbirliğiyle 27-28-29 Eylül 2013 tarihlerinde gerçekleştirilecektir. Ev sahipliğini yapacağımız 19.Ulusal Ergonomi Kongresi ile Ergonomi alanında çalışan akademisyenleri ve kuruluşları ortak bir platformda buluşturmayı, yapılan çalışmaları ve elde edilen sonuçları paylaşarak daha iyi yaşam ortamları yaratabilmeyi amaçlıyoruz.

  Bu yıl kongrede 108’si sözlü, 6’sı poster olmak üzere toplam 114 bildirinin sunulması beklenmektedir. Paralel olarak gerçekleştirilecek oturumlarda araştırmacılar/uygulayıcılar, bilgi ve tecrübelerini katılımcılarla paylaşacaklardır. Kongre süresince “Türkiye’de Ergonominin Geleceği” ve “İş Sağlığı ve Güvenliği ve Ergonomi” olmak üzere iki adet panel yer alacaktır.

  Balıkesir Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümü olarak kuruluşumuzun 19.yılında, 19.Ulusal Ergonomi Kongresine ev sahipliği yapmaktan büyük mutluluk duymaktayız.

  Kongre Düzenleme Kurulu adına; başta Balıkesir Üniversitesi Rektörü Sayın Prof.Dr.Mahir ALKAN olmak üzere; Mühendislik Mimarlık Fakültesi Dekanı Sayın Prof.Dr.Cengiz ÖZMETİN’e, bildiri özeti gönderenlere, bildiri özetlerini değerlendiren Bilim Kurulu üyelerine, kongremize maddi ve manevi destek veren, başta ana sponsorlarımız İŞBİR Elektrik Sanayi A.Ş. ve SAĞLAM Orman-Metal Ürünleri İnşaat Taahhüt San. ve Tic. A.Ş. ile kongremizi destekleyen; Balıkesir Valiliği, Balıkesir Belediye Başkanlığı, Balıkesir Sanayi Odası, TMMOB Makina Mühendisleri Odası, Erdil Akü Otomotiv San. Tic. Ltd.Şti., Makine Tanıtım Grubu, Turyağ Gıda San. ve Tic. A.Ş., Yarış Kabin San. ve Tic. A.Ş. yetkililerine, etkinliklerin hazırlanmasında emeği geçen Öğretim Elemanlarına ve Endüstri Mühendisliği Bölümü öğrencilerine en içten teşekkürlerimizi sunarız.

  Bu vesile ile Kongre Düzenleme Kurulu adına bir kere daha siz değerli katılımcılarımıza, 19. Ulusal Ergonomi Kongresi’ne katılımınızdan dolayı teşekkür eder ve en derin saygılarımızı sunarız.
  muhpol bunu beğendi.