Uygun Göz Koruyucuyu Seçmek -260- 2015-10-09

Uygun Göz Koruyucuyu Seçmek -260-

 1. Fatih Özcan
  Soru 1: El aletlerini törpülemek için taşlama makinası kullanılırken yüz siperi takıyor olmanız, gözlerinizi uçuşan parçacıklardan yeterince korur mu?

  Cevap: Hayır. Yüz siperleri onaylanmış göz koruyucuları değildirler. Yüz derisini kesiklerden ve sıyrıklardan korumak için tasarlanmışlardır. Yüzü korumak amacıyla ek olarak, uygun göz koruyucusu üzerine takılmalıdırlar.

  Soru 2: Size verilen görevlerden bir tanesi aşındırıcı sıvı bir kimyasalı, bir kaptan diğer kaba aktarmak. Bu işi yaparken kenarı kapalı gözlük takıyorsunuz. Gözleriniz yeterince korunuyor mu?

  Cevap: Hayır. Tehlikeli sıvılara maruz kalma olasılığı olduğu anlarda, göz etrafını tamamen kapatan büyük gözlükler (bazen kimyasal gözlüğü olarak adlandırılır) kullanılmalıdır. Havalandırması olan esnek kenarlı, siperlik havalandırmalı esnek kenarlı veya sabit gövdeli ve yastıklı kenarlı olan çeşitleri bulunmaktadır.

  Soru 3: Kontakt lens kullandığınızda, birçok durumda ek bir göz koruyucusu kullanmanıza gerek yok diyebilir miyiz?

  Cevap: Hayır. Kontakt lensler, bir iş yerindeki tehlikelere karşı göz koruması sağlamaz. Gözün zarar görme olasılığı olan her yerde tehlikeye uygun göz koruyucuları kullanılmalıdır. Tozlu veya kimyasalların bulunduğu ortamlar, kontakt lens kullanan kişilere ek tehlike yaratabilir.

  Soru 4: İş yerinde göz koruyucunuzu bulamıyorsunuz. Amiriniz de, hizmet masasında bekleyen müşteriye acilen sizi yönlendirdi. İş uzun sürecek bir iş değil ancak işi yaparken uçuşan parçacıklara maruz kalacaksınız. İşi göz koruyucusuz mu yaparsınız? Ne de olsa sadece birkaç dakika sürecek?

  Cevap: Hayır. İşin süresi ne olursa olsun, eğer zararı önlemek için göz koruyucusu kullanımı gerekiyorsa, uygun donanım olmadan iş yapılamaz. Durumu hemen amirinize bildirin. Başka göz koruyucusu verilebilir ya da iş koruyucusu olan başkasına devredilebilir. Bu durumun tekrarını önlemek için de, amirinizle birlikte tüm kişisel koruyucuların seçilmesi, bakımı ve her daim elinizin altında olacak şekilde saklanmasına yönelik karar alabilirsiniz.

  GÖZÜNÜZÜ ASLA TEHLİKEYE ATMAYIN. HER ZAMAN GÖZ KORUYUCUSU KULLANIN!
  Kaynak:http://www.toolboxtopics.com/Gen Industry/Selecting Suitable Eye Protection.htm