Uzatma Lambaları -237- 2015-10-09

Uzatma Lambaları -237-

 1. Fatih Özcan
  Uzatma lambaları kullanıyorsanız, aşağıdaki önlemleri alınız:

  • Lambayı asmadan veya enerji vermeden veya fişe takmadan önce kordonu ve üzerindeki tüm parçalarını kontrol ediniz. Dış yalıtımda hasar olmadığından, lamba yuvalarının sağlam olduğundan ve çatlak veya kırık olmadığından emin olunuz.
  • Uzatma lambaları topraklanmalıdır. Topraklamanın kalitesi sıklıkla kontrol edilmelidir. Eğer bir elektrik arızası gerçekleşirse iyi bir topraklama hayatınızı kurtarabilir, özellikle de ıslak ortamlarda veya metal yapılar üzerinde çalışıyorsanız. Eğer bir Topraklama Arızası Devre Şalteri varsa, kullanın. Tüm ıslak ortamlarda Topraklama Arızası Devre Şalteri kullanılmalıdır.
  • Herhangi bir tutuşabilir malzeme yanında asla uzatma lambası kullanmayınız. Kendiniz de iyi biliyorsunuz ki, ampüller ısınır. Tutuşabilir malzeme ile doğrudan temas etmese bile, parlama noktasına ulaşıncaya kadar ısı yavaş yavaş birikebilir.
  • Tüm ampüllerin üzerinde muhafaza olduğundan emin olunuz. Bu sadece ampülün tutuşabilir malzeme ile doğrudan temas etmesini engellemekle kalmaz, ayrıca sizin (veya başka birisinin) ampüle doğrudan dokunmanızı ve yanmanızı da önler.
  • Tüm lambalarda sağlam ampüller olmalıdır. Ampülün olmadığı durumlarda açığa çıkan elektrik iletkenleri ile temas etmemenizi ampül sağlar. Yanmış veya kırık bir ampülü değiştirirken, kablonun fişini prizden çıkarın ve kesiklere karşı eldiven giyin.
  Parlayıcı buharların bulunduğu bir alanda asla sıradan bir uzatma lambası kullanmayın. Kapalı ve kısıtlı bir alanda kullanıldığında, eğer sıradan bir uzatma kullanılıyorsa, alanın “Sıcak İş İçin Uygun” olduğu onaylanmalıdır. Eğer alan içindeki ortam “Sıcak İş İçin Uygun” değilse, o zaman alev almaz lambalar kullanılmalıdır. Unutmayın, parlayıcı buharların bulunduğu bir alanda herhangi bir aydınlatma yerleştirdiğinizde, ortama ateşleyici sokmaktasınız. Bu da sizin hayatınızı tehlikeye atacaktır. Özellikle uzatma lambasını kontrol ederken kablo, fiş, lamba yuvaları ve ampülün sağlam ve yerinde olduğundan emin olun. Muhafazanın altındaki contayı da unutmayın. Her şeyin temiz ve sıkıca yerine oturmuş olduğundan emin olun.

  Kaynak:http://www.toolboxtopics.com/Gen Industry/Electrical Safety - Portable Light Strings.htm