Uzuv Kopmaları -304- 2015-10-09

Uzuv Kopmaları -304-

 1. Fatih Özcan
  Uzuv kopmaları yaygındır ve genellikle bir çok hareket ve donanım kaynaklıdır. Her yıl, binlerce işçi parmaklarını, ellerini, ayaklarını yada vücutlarının herhangi başka bir bölümünü çoğunlukla kompresyon (basınç), ezilme, araya sıkışma ya da bir nesnenin çarpmasından dolayı kaybetmektedir. En yaygın uzuv kopması parmak uçlarında görülür.

  Yüksek risk taşıyan aktiviteler

  Uzuv kopmaları çok sık olarak işçiler, işlerini koruma önlemini almadan yaparken ya da yetersiz koruma önlemleri altında iken gerçekleşir.

  · Mekanik güç presleri,
  · Güç preslerinin frenleri,
  · Güçlendirilmiş ve güçlendirilmemiş konveyörler
  · Baskı presleri,
  · Sac bükme ve biçimlendirme makinaları,
  · Yiyecek dilimleyiciler,
  · Et kıyma makinaları,
  · Şerit testereler,
  · Matkap tezgahları,
  · Freze makinası,
  · Kesme, kıyma ve dilimleme,
  · Sabit ve taşınabilir testereler.

  Uzuv kopması tehlikelerinin farkında olmak ve kaçınmak; koruma, iş güvenliği uygulamaları, işçi eğitimleri, idari kontroller ve işi güvenli ortamda yapmak ile mümkündür.

  Sabit ya da taşınabilir makinaların sebep olduğu uzuv kopmalarını önlemenin en iyi yolu makinanın güvenli kullanımı iledir.

  · Koruyucular tehlikeli bölgelere fiziksel ulaşımı engellerler. Koruyucular güçlü ve güvenilir olmalıdır ve işçiler bu koruyucuları devre dışı bırakamamalı, çıkaramamalı ya da kurcalayamamalıdırlar. Koruyucular operatörün görüşünü ve çalışmasını engellememelidir.

  · Koruyucu ekipmanlar, personelin operasyon noktaları ile temasını engellemeye yardımcı olurlar. Koruyucu ekipmanlar işçinin elleri operasyon noktasında iken makinanın normal devrini durdurabilirler.

  Yararlanılan kaynak
  OSHA Quick Cards: Amputations

  http://www.osha.gov/Publications/amputations-qc.html