Varillerin Taşınması -334- 2015-10-09

Varillerin Taşınması -334-

 1. Fatih Özcan
  Varil ve fıçıların uygunsuz bir şekilde taşınması, sırt incinmesi, başparmak ve parmakların ezilmesi gibi ciddi yaralanmalara neden olabilir. Eğer varil sızdırma yapıyorsa, tehlikeli kimyasallara maruz kalınabilir. Uygun pratikler yapılarak, aşağıdaki tiyolar dikkate alınarak yaralanma riski en aza indirgenebilir:
  • Varili taşımadan önce, üzerindeki etiket okunarak maddenin tehlikeli, korozif, toksik veya yanıcı olup olmadığı öğrenilmelidir. Eğer varilin üstünde hiçbir etiket yoksa, maddenin ne olduğu belirlenene kadar tehlikeli bir madde olduğu düşünülmelidir.
  • Varilin etrafına sızdırma yapıp yapmadığını öğrenmek için bakılmalıdır. Sızan maddenin ne olduğunu ve hangi madde ile temizleneceğini belirleyin. Kimyasalın zararları hakkında bilginiz olduğundan emin olun. Uygun MSDS’i bulmalı ve gözden geçirmelisiniz.
  • Varil veya fıçıyı taşımadan önce kayıp kapak veya tıpaları takın ve gerekiyorsa sağlamlaştırın.
  • Varilin içeriğine bağlı olarak tahmini ağırlığını belirleyin. Tek başınıza mı yoksa yardım alarak mı taşıyacağınıza karar verin. 208 lt.lik varil 180-360 kg’a denk gelmektedir.
  • Eğer varili kendiniz taşımaya karar verirseniz, varsa forklift veya varil taşımak için dizayn edilmiş el arabası kullanın.
  • Eğer varili yuvarlayacaksanız, varilin önünde durun ve her iki elinizi de varilin en uzak çıkıntısına koyun. Varili çıkıntının alt tarafı üzerinde dengeye gelinceye kadar ileri doğru çekin. Şimdi ellerinizi birini diğerinin üzerinden geçirerek, varili çıkıntısının üzerinde yuvarlayabilirsiniz. Sonra varili yavaşça yere yaklaştırın. Sırtınızı dik tutun ve dizlerinizi eğin. Varili her iki elinizle yuvarlayın. Asla ayaklarınızı kullanmayın ya da varil uçlarını sıkıca kavramayın.
  • Varil ya da fıçıyı başaşağı ederken, varil kaldırma çubuğunun kullanılması tercih edilir. Eğer yoksa, varilin önünde çömelin, dizlerinizi birbirinden ayırın ve çıkıntıyı her iki tarafından kavrayın. Sırtınızı dik tutun ve kaldırmak için bacak kaslarınızı kullanın. Varili daha alçaktaki çıkıntısı üzerinde dengeleyin. Ellerinizi varilin en uzak ucuna kaydırın ve varili başaşağı pozisyona dikkatle yerleştirin.
  • Bu işi yaparken, ellerinizi, ayaklarınızı, sırtınızı ve yüzünüzü koruyun. Ağır varilleri taşırken emniyetli ayakkabılar kullanmak gerekir. Varilin içeriğine bağlı olarak eldiven, gözlük, önlük ve diğer kişisel koruyucu ekipmanlar gerekebilir.
  • En önemlisi, eğer mümkünse her zaman taşıma ekipmanları kullanın ve ihtiyacınız olduğunda yardım isteyin.