Vinçle Ilgili Düşünceler Değerlendirmeler -190- 2015-10-09

Vinçle Ilgili Düşünceler Değerlendirmeler -190-

 1. Fatih Özcan
  Birçok vinç kazası, kapasitesinden fazla yük kaldırmak için kullanıldığından meydana gelmektedir. Vinç kazaları genellikle ciddi ve her zaman pahalı kazalardır. Müteakip tartışma güvenlik cihazlarının önemini vurgulamak ve sizi kazalardan korumaya yardımcı olmak üzere tasarlanmıştır:

  Her vinçte yük diyagramları olması gerekmektedir ve operatörden bunların nasıl kullanılacağını bilmesi beklenmektedir. En son ne zaman operatörünüz kaldırma yapmak için vincin kurulumunda bu diyagramları okudu?

  Yükün ağırlığını bilmek güvenli bir kaldırma işleminin tek ve en önemli parçasıdır. Yükün ağırlığı bilinmiyorsa, vinci nasıl uygun bir konumda yerleştirebilir siniz? Bu durumun en kolay cevabı vince yükün ağırlığını gösteren cihazların montajıdır.

  Bum açı göstergeleri mutlak bir zorunluluktur. Eğer bum açısını ölçemiyorsanız yük diyagramlarını nasıl kullanacaksınız? Yük diyagramlarını kullanmıyorsanız yükü tahmin ediyorsunuz demektir?

  Vincin kurulum seviyesi ve sağlam zeminin bilinmesi mutlak bir zorunluluktur! Vinç düz bir yerde kurulmamışsa yük diyagramlarını pencereden dışarı atabilirsiniz çünkü vincin devrilme anı değişmiştir. Gevşek ya da hareketli zemine (batan zemin) vinç kurmak hakikaten kötüdür. Vinç, bir tarafta yerleşirse (yatarsa), devrilme anını tekrar değiştirdiniz demektir.

  Denge ağırlığının artırılması veya devrilme durumlardan kaçınmak için vincin kablolarla sabitlenmesi asla kabul edilmez bir uygulamadır. Devrilme durumunu önlemek için denge ağırlığını arttırırsanız, yapısal arıza olasılığı artar. Bu işlemler yeterince uzun süre devam ederse, bom üzerinde oluşan tekrarlanan stres patlaması kesinlikle bom arızasıyla sonuçlanacaktır.

  Zorlu koşullar altında kaldırma ekipmanlarınızı (ataşmanlarınızı) günlük olarak veya daha sık aralıkla kontrol edin. Tüm kancaların emniyet kilitlerinin olduğundan emin olun. Kaldırma kirişleri ve dağıtıcı barların hesaplanmış kapasitelerinin üzerlerine işaretlenmiş olması gerekmektedir.

  Kaynak: http://www.toolboxtopics.com/Gen Industry/Craning Considerations.htm