Vinçlerde Denge Ağırlığı -238- 2015-10-09

Vinçlerde Denge Ağırlığı -238-

 1. Fatih Özcan
  Her ne kadar artık herkes, vincin denge ağırlığının çarpma tehlikesinin farkındaymış gibi görünse de, bu tür kazalar hala meydana gelmektedir. Aşağıdaki olaylar vinçlerin yakınında çalışanların karşılaştığı tehlikeleri ortaya koymaktadır.
  • Bir demirci, paletli bir vincin yakınındaki bir kolonda demirleri bağlıyordu. Vinç aynı çalışma alanında diğer malzemeleri yerleştirmekle meşgüldü. Vinç yükünü döndürürken demirci geriye doğru adım attı. Vincin denge ağırlığı demirciye çarptı.
  • Bir torba çimento taşıyan bir işçi farkında olmadan vincin arkasından geçiyordu. Vinç döndü ve işçi denge ağırlığı ile yakındaki bir payandanın arasında ezildi.
  • Bir formen, vinç ile kereste yığını arasında vincin çalışmasını seyretmek üzere durdu. Vinç döndüğünde, formen denge ağırlığının dönüş alanına ek alan sağlamak için geriledi. Formenin ayağı takıldı ve kereste yığını üzerine düştü.
  Yukarıdaki tüm kazalardaki ortak nokta vincin denge ağırlığının dönüş sahasında alandan çıkartılmış olması gereken çalışan ve malzeme veya ekipman bulunmasıdır. Bu soruna birçok çözüm bulunmaktadır:
  1. Sorunu ortadan kaldırın -- Vinci, denge ağırlığı ve yakındaki nesneler arasında sıkışma yaşanmayacak şekilde yerleştirin. Operatör, sadece vincin dönüş alanı açık olduğunda vinci kullanmalıdır.
  2. Tehlikeyi çevreleyin veya görünür hale getirin -- Denge ağırlığının dönüş çapı çalışanların tehlike alanından uzak durması için barikatlanabilir. Uygun olduğunda, dönüş alanını işaretlemek için ikaz şeridi kullanılabilir. Denge ağırlığının bir kısmının da dikkat çeken bir renge boyanması daha da görünür hale gelmesini sağlayacaktır.
  3. Göz teması -- Alandaki tüm çalışanlara vincin denge ağırlığının dönüş alanından uzak durulması gerektiği söylenmelidir. Eğer malzeme veya ekipmanın dönüş alanından çekilmesi gerekiyorsa, alana girecek olan çalışan vinç operatörü ile göz teması kurarak ve kendisini gördüğünden emin olduktan sonra alana girmelidir. Çalışanın işi bittikten sonra yine operatör ile tekrar göz teması kurmalı ve vincin çalışmasının emniyetli olduğunu belirtmelidir.
  VİNCİN DÖNÜŞ ALANINDAN ÇALIŞANLARI VE MALZEMELERİ UZAK TUTUNUZ!!
  Kaynak: http://www.toolboxtopics.com/Gen Industry/Crane Counterweights.htm