Yangına Bir Şans Vermeyin -264- 2015-10-09

Yangına Bir Şans Vermeyin -264-

 1. Fatih Özcan
  İnşaat sahalarında bol miktarda hava, bol miktarda yanıcı madde ve bol miktarda tutuşturucu kaynak bulunmaktadır. Öyleyse yangının önlenmesi de hepimizin ellerindedir. Burada işyerinde yangının önlenmesi için bazı yollar bulunmaktadır:

  - Sahanın temiz tutulmasına yardımcı olun. Yanıcı malzemeleri tutuşturucu kaynaklardan uzakta depolayın.
  - Açık alevler, kıvılcımlar ve tamire ihtiyacı olan elektrikli ekipman vb. fark ettiğiniz her türlü olası yangın tehlikesini raporlayın.
  - Kaynak, kesme, taşlama vb. sıcak işleri yaparken, yanıcı maddelerin tutuşmayacağından emin olun. Kaynak ve kesme işlemlerinde veya açık alevli donanım kullanırken, bir yangın söndürücüyü el altında bulundurun.
  - Geçici elektrik kablolarını muhtemel hasarlara karşı koruyun. Elektrikli ekipmanda veya yakınında bir yangın olması durumunda asla su kullanmayın, kuru kimyevi tozlu yangın söndürücü kullanın.
  - Alevlenir maddelerin yanında, “Sigara İçilmez” tabelası bulunan alanlarda, veya ekipmana yakıt alırken sigara içmeyin.
  - Alevlenir sıvıları depolarken, daima onaylı güvenlik konteynerlerini veya üreticinin orijinal konteynerini kullanın. Kullanılmadığı zamanlarda bu konteynerleri kapalı tutun ve onları asla çıkışlara yada geçiş yollarında bırakmayın.
  - Her türlü sızıntıyı oluşur oluşmaz temizleyin. Sızıntı temizlemede kullandığınız kontamine bez parçalarını kapalı metal konteynerlerin içine koyun.
  - Çadır muşambalarının, plastik tabakaların veya diğer tutuşturucu maddelerin yüzey ısıtıcılara yakın olup olmadığını kontrol edin. Isıtıcıların kaza ile devrilmesine karşı önlem alın.
  - En yakın yangın söndürücünün nerede olduğunu ve onu nasıl kullanacağınızı bilin. Yangın söndürme ekipmanının; net şekilde görünür durumda, uygun şartlarda ve hemen kullanıma hazır olup olmadığını kontrol edin.

  Biz işyerimizde yangın çıkmaması için elimizden gelen her şeyi yapmaktayız, ancak yangın çıkmaması her zaman sizin desteğinize bağlıdır.

  Kaynak: http://www.toolboxtopics.com/Construction/Generic/Don't Give Fire A Chance.htm