Yanıcı Parlayıcı Sıvı Yangınları -132- 2015-10-09

Yanıcı Parlayıcı Sıvı Yangınları -132-

 1. Fatih Özcan
  Yanıcı parlayıcı sıvıların neden olduğu yangınlar sadece sanayi kuruluşlarında değil, bu sıvı kimyasalların bulunduğu, kullanıldığı her yerde meydana gelebilir ve önemli can ve mal kayıplarına yol açabilir. Bazı örnekler:

  - Bir İnşaat şantiyesinde içindeki çimento katkı maddesinin kullanıldığı 200 lt’lik bir varilin kaynakla kesilmesi sırasında meydana gelen patlama işçinin ağır yaralanmasına neden olmuştur.
  - Bir aracı çalıştırmak için karbüratörüne benzin dökerken üzerlerine de sıçrayan benzinin parlamasıyla kişide ciddi şekilde yanmıştır.
  - Yerleri dökülen boya, yağ gibi kirler tinerle silinerek temizlenirken metal bir parçanın sürtünmesiyle çıkan kıvılcım parlamaya neden olmuş, işyerinde önemli yangın hasarı meydana gelmiştir.

  Yanıcı parlayıcı sıvıların havaya karışan buharları tehlikelidir ve yanmaya, patlamaya neden olur. Bu özellikteki sıvı kimyasalların özel kaplarında ve daima ağızları kapaklı şekilde kullanılması veya muhafaza edilmesi gerekir.

  - Yanıcı parlayıcı sıvıların bulunduğu depolarda, raflar ve variller statik elektrik tehlikesine karşı topraklanır. Statik elektrik en önemli yangın nedenidir.
  - Yanıcı parlayıcı sıvıların yanında kaynak, kesme vb ateşli iş yapılmaz.
  - Yanıcı parlayıcı sıvıların bulunduğu yerlerde döküntü, sızma, akma yapmamasına dikkat edilmelidir.
  - Yanıcı parlayıcı sıvılarla çalışan yerlerde uygun yerlerde yangın söndürme cihazları bulunmasına özen gösterilmelidir.
  - Yangın söndürme cihazlarının nasıl kullanılacağı öğrenilmelidir.
  - Yanıcı parlayıcı maddelerin depolandığı yerlerde havalandırma olması gerekir.
  - Yanıcı parlayıcı maddeler orijinal ambalajlarında muhafaza edilir. Küçük kullanım miktarları için cam veya plastik kaplar değil özel güvenlik kaplarında taşınır.
  - Temizlik işlerinde benzin veya tiner değil, yanıcı olmayan solventler kullanılmalıdır.

  Kaynak:http://www.toolboxtopics.com/Contributed/construction/Flammable Liquid Fires.htm