‘acil Önlem Alinmali’

Konu, 'İş Sağlığı ve Güvenliği Haberleri' kısmında Musa Kamil Ekin tarafından paylaşıldı.

 1. Musa Kamil Ekin

  Musa Kamil Ekin Yönetim Grubu

  Mesajlar:
  2.201
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma:
  BelKo ltd.şti.
  ‘ACiL ÖNLEM ALINMALI’
  02.10.2015
  [​IMG]

  Gaziantep Elektrik Mühendisleri Odası Başkanı İslim Arıkan Oluşum’a özel açıklamalarda bulundu.

  Arıkan, Sağlıklı Yaşam Parkı’nın üzerinden geçen 154 kilovatlık enerji nakil hattına dikkat çekerek;“12 mahalleden geçen 8 kilometrelik hattın acil olarak deplase edilmesi gerekiyor” dedi.

  Ünaldı’da yer alan küçük işletmelerin de enerji sorunları ve iş sağlığı konusunda kabul edilemez şartlarda olduğunu dile getirerek bölgeye işaret etti ve; “Ünaldı’da ki küçük işletmelerde çalışan işçilerin Karagöz’de ki penyeci kazasında olduğu gibi kazalara kurban gitmesini istemiyoruz” dedi.

  “BU SORUNUN ÇÖZÜLMESİ GEREKİYOR”

  Arıkan; “Sağlıklı Yaşam Parkında TEİAŞ’ın bir enerji nakil hattı var. Burası 12 mahalleden geçiyor, 8 kilometrelik hat. TEİAŞ’dan değil ancak enerji nalik hattının yanına çarpık yapılaşmadan kaynaklı konutlar yapılmış. Şu andaki kurumların da sorunu değil ama o kurumlar bunu çözmekle yükümlüler. Orada bir deplase işleminin yapılması gerekiyor. TEİAŞ gerekli araştırmaları yapmış ama orası için bir maliyet gerekiyor. Bu giderlerin Enerji Bakanlığı veya belediyeler tarafından karşılanması gerekiyor. Bu konuyu Rıdvan Başkanla görüştük, bir çalışma yaptıklarını dile getirdiler ancak bize bir tarih verilmedi, konunun biraz hızlandırılması gerekiyor. Adliyeye bu konuda kazalardan kaynaklı davalar gidiyor, can ve mal kaybı endişesi oluşuyor. Parkın üzerinden 154 kilovatlık hatlık geçiyor, bunların yaydığı elektromanyetik zararlar da var. Hatların kopması durumunda da büyük sorunlar yaşanabilir” şeklinde konuştu.

  “O HAT DEPLASE EDİLMELİ”

  Hattın başka güzergahlardan geçirilerek deplase edilmesi gerektiğini savunan Arıkan; “Bu hattın sökülerek başka alternatif yerlerden geçirilmesi lazım. O maliyetin ödenmesi ve sorunun çözülmesi gerek. Biz raporu belediye başkanımıza da bakanlığa da valiliğe de sunduk, olumlu karşılandı ancak ivedikille yapılması lazım. Biz bu konuda tarih verilmesini bekliyoruz” dedi.

  ÜNALDI KARAGÖZE DÖNMESİN

  Karagöz Mahallesinde bir penye atölyesinde meydana gelen ve 3 kişinin hayatına mal olan yangını hatırlatan Arıkan; “Ünaldı mahallesinde küçük işletmelerin enerji sorunları var, iş sağlığı sorunları ve can güvenliği kabul edilemez noktalara ulaştı. Bölgeye denetimlerin artması için ziyaretler gerçekleşecek. Biliyorsunuz, Karagözde de elektrik poanosundan yangın çıktı, oradaki ihmal Ünaldı da devam ediyor. Denetimlerin az olduğunu görüyoruz. Gaziantep’te her sektörde mevzuatların ötelenmesinden kaynaklı sorunlar var, iş sağlığı güvenliğine önem verilmeli. Denetimler eksik” ifadelerini kullandı.

  Tuba CANPOLAT

  http://www.gaziantepolusum.com/default.asp?page=haberdetay&haber=4370142