Acil Durumlarda Ilkyardım Nasıl Yapılır?

Konu, 'İşyerinde Sağlık ve İlkyardım Eğitimi' kısmında Musa Kamil Ekin tarafından paylaşıldı.

 1. Musa Kamil Ekin

  Musa Kamil Ekin Yönetim Grubu

  Mesajlar:
  2.201
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma:
  BelKo ltd.şti.
  Acil Durumlarda İlkyardım Nasıl Yapılır?
  24 Haziran 2014
  [​IMG]
  Acil Durumlarda İlkyardım Nasıl Yapılır?
  Acil Durumlarda İlkyardımhakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir. Acil Durumlarda İlkyardım Nasıl Yapılır yazısını sadece bilgi edinme amaçlı kullanınız ve sağlık sorunlarınız için vakit kaybetmeden doktorunuza ya da en yakın sağlık kuruluşuna başvurunuz.

  İlk yardımın amacı, meydana gelebilecek herhangi bir kaza ya da olay sırasında yaralanan kişilere, sağlık ekipleri gelene kadar kazazedenin yaşaması için yapılan müdaheledir. İlkyardım çoğu zaman, kazazedenin iyileşmesini sağlamak için yapılsa da, kaza anındaki durumunu korumak veya daha kötüye gitmesini engellemek içinde uygulanabilen teknikler zinciridir.

  Kaza sırasında yapılacak olan ilk yardımda, dikkat etmemiz gereken iki husus vardır. Bunlardan ilki, kazazedenin bilinç kontrolü, solunum düzeyinin tetkiki ve kalp atışının ne durumda olduğunun kontrolüdür. İkincisi ise, kaza anında aldığı darbelerde sonucunda oluşan kırık ya da çıkığının tespiti, (varsa) kanamaların tespiti ve yine bilinç tespiti adı altında yapılacak olan sorulara ne şekilde cevap verebildiğinin kontrolünü yapmaktır.

  Sağlık ekipleri olay yerine gelene kadar, kazazedenin mevcut durumunu korumak hayati önem taşımaktadır. Çünkü, eğer öldürücü bir darbe almışsa bu darbeyi en az hasara indirebilmek için yapılacak iyileştirmeler ciddi oranda hayat kurtarabilmektedir. Bunlara en basit örnek ise; vücutta meydana gelen kesik ve bu kesik sonucu meydana gelen kanamayı durdurmak kazazedenin hayatını kurtaracak bir hamle olacaktır.
   
  Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 11 Eylül 2015
  Fatih Özcan bunu beğendi.