Akaryakıt Servis Istasyonlarında Yangından Korunma: (bina Yang Kor Y)( Av. Hüseyin Numan Bilir)

Konu, 'Yangın Emniyeti ve Kontrol Yöntemleri' kısmında Musa Kamil Ekin tarafından paylaşıldı.

 1. Musa Kamil Ekin

  Musa Kamil Ekin Yönetim Grubu

  Mesajlar:
  2.201
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma:
  BelKo ltd.şti.
  1. Servis istasyonları kurulurken bu Yönetmelikte yer almayan hususlar hakkında, Karayolları Kenarında Yapılacak ve Açılacak Tesisler Hakkında Yönetmelik ve ilgili standart hükümlerine uyulur.

  2. İkmal kolonlarının içi, 1. Tehlike Bölgesidir. Kolonların orta nok talarından 1 m yarıçaplı çevresi, kolon yüksekliğine kadar 2. Tehlike Bölgesidir.

  3. Akaryakıt istasyonlarının düzenlenmesinde aşağıda belirtilen esaslara uyulur:

  • Akaryakıt servis istasyonlarında, akaryakıt, ancak yeraltı tanklarında depolanabilir.

  • Tanklar, betonarme havuz içerisine yerleştirilir. Tank başına 45000 litreyi geçmemek şartı ile, bir istasyonda 250000 litre akar yakıt depolanabilir. Akaryakıt servis istasyonunun tamamı,merkezi ve gelişmiş bir topraklama sistemine bağlanır. Topraklama hattından bir seyyar uç, dolum ağzı muhafazası içine alınarak boşaltım yapan tankerlerin topraklanmasında kullanılır.

  • Enerji nakil hatları ve yeraltı kabloları ile ilgili hususlar hakkında, Elektrikli Kuvvetli Akım Tesisleri Yönetmeliği hükümleri uygulanır.

  • İkmal kolonları ve ikmal sistemleri, devrilmeye ve araç çarpmalarına karşı emniyete alınır. Bunlar, zemin seviyesinin altına ve özellikle bodrumlara konulamaz.

  • İkmal kolonunun 5 m yarıçaplı çevresinde, daha alt kotlardaki hacimlere giden kanal, boru ve tesisat açıklıklarının bulunmaması gerekir. Boru ve kabloların geçtiği kanallarda yanıcı buhar karışımları meydana gelmesi, kum doldurulması gibi yollarla önlenir.

  • Boşaltma ünitesi, depo dolduğunda otomatik olarak kapanan bir vana ile donatılır veya vananın açma kolunda sabitleştirme düzeni bulunmaması gerekir.

  • İstasyonda, yıldırım tehlikesine karşı ilgili yönetmeliklere ve standartlara uygun yıldırımdan korunma tesisatı yapılır.  17/05/2016 GÜNÜN BİLGİSİ
  Yazan:Av. Hüseyin Numan BİLİR
   
  Fatih Özcan bunu beğendi.