Akıllı Binada Asansör Boşluğuna Düşerek Öldü

Konu, 'İş Kazası Haberleri' kısmında Musa Kamil Ekin tarafından paylaşıldı.

 1. Musa Kamil Ekin

  Musa Kamil Ekin Yönetim Grubu

  Mesajlar:
  2.201
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma:
  BelKo ltd.şti.
  AKILLI BİNADA ASANSÖR BOŞLUĞUNA DÜŞEREK ÖLDÜ...
  05.09.2015

  Maltepe’de yapımı devam eden ve en modern teknolojiyle inşa edilen bir plazada, inşaat teknikeri asansör boşluğuna düşerek hayatını kaybetti

  Maltepe’de yeni yapılan ve en modern güvenlik sistemleriyle donatılan bir plazada daha açılmadan yaşanan iş kazası yaşandı. İnşaat teknikeri 45 yaşındaki Ali Osman Gürer yaşamını yitirdi. Asansör boşluğuna düşerek hayatını kaybederken Gürer’in ailesi akıllı binada iş güvenliği kurallarının uygulanmadığı gerekçesiyle hukuk mücadelesi başlattı.

  22 yıldır inşaat teknikerliği yapan Ali Osman Gürer’in ölümüne neden olan kaza, çalıştığı Sanat Yapı İnşaat’ın üstlendiği şantiyede 25 Ağustos’ta yaşandı. Gürer’in asansörün kullanma yetkisinin sadece kendisinde olduğunu düşünerek hareket etmesinden kaynaklanan kaza, kabinin bilgisi dışında üst katlara çekilmesinden kaynaklandığı belirlendi. Gürer’in, asansör kabinini hareket ettiren tek anahtarla kapıyı açarak hiç bakmadan adım attığı öğrenilirken, kabin yerinde olmadığı için 3 kat aşağı inşaat teknikeri olay yerinde can verdi. Gürer’in ailesi ise iş kazasının akıllı bina olmasına rağmen yeterli güvenlik önlemleri alınmamasından kaynaklandığı iddiasında.

  ‘Önlemler yok sayıldı’
  Evli ve 2 çocuk babası Ali Osman Gürer’in kardeşi Korhan Gürer, “Ağabeyim asansörü hareket ettiren tek anahtarın kendinde olduğunu bildiği için kapıyı açar açmaz adımını atmış. Oysa asansör açılışa yetiştirilmek için üst katlara başka birileri tarafından çekilmiş. İnsan hayatı bu kadar ucuz mu? Binadaki diğer görevlilere hatta sorumlu teknikere bildirilmeden asansör test için hareket ettirilir mi? İş kazasının olmadığını ölümlerin güvenlik önlemlerinin uygulanmamasından kaynaklandığı bir kez daha görüldü. Biz onun ölümünü anlatamadığımız çocuklarını düşünüyoruz” dedi.


  haber.jpg
   
  Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 10 Eylül 2015
  Orhan YILMAZ bunu beğendi.