Akım Korumalı Priz Nedir?

Musa Kamil Ekin

C Sınıfı Uzman
Yönetim Grubu
Kayıt
6 Nisan 2015
Konu
2.038
Mesaj
2.221
Tepki
937
Şehir
Ankara
Bağlantıyı görmek için üye girişi yapmalısınız.


Teknolojik cihazların hayatımızda çokça yer edindiği bu zamanlarda hemen hemen herkesin evinde yüksek ya da düşük voltajdan kaynaklı zarar gören bir cihazı bulunuyordur. Bazı bölgelerde çok sık yaşanan elektriksel sorunlar maddi kaynaklı zararlar doğurabiliyor. Elektrik kesintileri ve ani voltaj değişimlerinden en çok etkilenenler televizyonlar, masaüstü bilgisayarlar ve bilgisayar monitörleri. Veri kaybının dışında ana kart yanmalarına kadar bir çok tehlikeyi barındırıyor bu durum.

Bağlantıyı görmek için üye girişi yapmalısınız.


Akım Korumalı Priz Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?
1) Malzeme Kalitesi :

İlk olarak belirleyici kriter malzeme kalitesidir. Akım korumalı prizin genel olarak dayanıklı ve ısıya karşı dirençli olması gerekmektedir.
2) Jule Değeri :
Bu değer prizin ömrünü ifade eder. Jule değeri az olan bir prizin ömrü de aynı oranda kısa olacaktır ve akım koruma özelliğini uzun süre koruyamayacaktır. Yüksek jule değerine sahip bir priz ise çok daha uzun bir süre verim sağlayacak, akım koruma özelliğini kolay kolay kaybetmeyecektir. Bazı prizler üzerinde jule durumunu belirten led bir ışığa sahiptir. Eğer satın aldığınız prizde de bu özellik bulunuyor ise prizin akım korumasını yaptığını ya da yapmadığını bu led ışık ile anlayabilirsiniz.
3) Güvenilir Marka :
Son olarak her üründe olduğu gibi bilinen seçkin firmaların ürünlerini tercih etmeniz her açıdan sizin yaranıza olacaktır.
Akım Korumalı Priz Hangi Cihazlarda Kullanılmalıdır?
Eğer priz için bir bütçe ayırdıysanız tabii ki evdeki tüm prizleri akım korumalı olanları ile değiştirmeniz size yarar sağlayacaktır. Fakat belirli bir bütçe oluşturmadı iseniz önceliğiniz kesinlikle televizyon ve masaüstü bilgisayar daha sonra telefon ve tabletleriniz olmalıdır. En sonda diğer teknolojik cihazlarınız için birer priz edinebilirsiniz.
Bu prizler ile dikkat edilmesi gereken önemli bir diğer husus ise prizin sahip olduğu maksimum güç kapasitesi. Şayet 2.500W maksimum güce sahip bir prize gereğinden fazla elektronik cihaz bağlarsanız prizin sigortası atarak tüm gücü kapatacaktır. Kullandığınız priz ne kadar önemli ise o prizde kullanılan cihazlarda o kadar önem arz etmekte.

Yazan : Abdullah Kırıcıkaya
Bağlantıyı görmek için üye girişi yapmalısınız.
 
Yukarı Alt