Aladağ'ın Ardından Yapılan Düzenlemede Geri Adım:yurt Sahipleri Itiraz Etti,yönerge 2019'a Ertelendi

Ali KİLCİ

B Sınıfı Uzman
Yönetim Grubu
Kayıt
12 Ağustos 2014
Konu
152
Mesaj
348
Tepki
388
Şehir
İstanbul
Aferin onlara!

Bağlantıyı görmek için üye girişi yapmalısınız.
’nın Aladağ ilçesinde geçtiğimiz yıl Kasım ayında meydana gelen ve 11'i çocuk 12 kişinin hayatını kaybettiği yurt faciasından sonra yurt ve pansiyonların yaşam koşullarını iyileştirmek amacıyla yönetmelik hazırlanmış ve geçtiğimiz ay bu yönetmeliğe göre yönerge çıkarılmıştı. Ancak kurum sahiplerinin 'geçiş sürecinde zorluk yaşadıkları' gerekçesiyle itiraz etmeleri üzerine MEB, bazı düzenlemelerin hayata geçirilmesini 2019'a erteledi.

Bağlantıyı görmek için üye girişi yapmalısınız.
, MEB, haziran ayında belirlenen “Özel Öğrenci Barınma Hizmeti Kurumlarının Standartları ile Çalışma Usul ve Esasları” hakkındaki yönergede düzenlemeler yaptı ve özel yurt ile pansiyonların kurum açma ve çalışma ruhsatı alabilmeleri için yapmaları gerekenlere ilişkin belirlenen standartlar bir ay geçmeden daraltıldı.

Her stüdyo dairede bir yada üç öğrenci barınabilir sınırlandırması değiştirildi


MEB yaptığı değişiklerle birlikte doğal havalandırma ve aydınlanmayı sağlayan oda içerisindeki pencere alanını yüzde 10’dan yüzde 5’e indirdi.

Her bir stüdyo dairede bir ya da üç öğrencinin barınabileceğine ilişkin sınırlamayı da değiştiren MEB, bir öğrenci için en az 20 metrekare olan alanı 15 metrekareye, üç öğrenci için ise en az 40 metrekare olan alanı 35 metrekareye indirdi.

MEB, “Tavan yüksekliği 2,5 metreden az olamaz” ibaresini 2,2 metreye indirirken, yaşanacak su kesintisi halinde öğrenci başına en az 30 litre olan su deposu hacmini de 20 litreye düşürdü.

Koridor genişliğiyle ilgili maddeler kaldırıldı, merdiven genişliği daraltıldı


Koridor genişlikleri ile ilgili olan maddelerin hepsini yürürlükten kaldıran MEB, merdiven genişliklerini de yeniden belirledi.

Kontenjanı en çok 200 öğrenci olan kurumlarda 1,2 metre olan merdiven genişliğini 0,9 metreye indirilirken, 100 öğrenci kontenjanı için merdiveni 0,2 metre daha genişletme zorunluluğunu da 0,1’e düşürüldü.

Kütüphane genişliği düşürüldü, spor alanı ve sağlık odası zorunlu olmaktan çıktı


Öğrenci yurt ve pansiyonlarında bulunan kütüphanelerle ilgili de düzenlemeler yapan MEB, en az 20 metrekare olan genişliği 10 metrekareye düşürdü.

Düzenlemelerde özel öğrenci yurtları ve pansiyonlarında birçok birimin bulunma şartını da kaldıran MEB, arşiv ve dosya odası, çok amaçlı salon veya spor alanı, dinlenme odası, güvenlik odası, sağlık odası, ziyaretçi alanının bulunma zorunluluğunu kaldırdı.

MEB, ilgili değişikliğin kurum sahiplerinin talepleri doğrultusunda yapıldığını belirtip, bu talepler doğrultusunda kurum açma izni ve iş yeri açma ruhsatı verilmesinde 2019 yılına kadar son düzenlemelerin dikkate alınacağını duyurdu.
 
Yukarı Alt