Ambulanslarda Iş Sağlığı Ve Güvenliği Nasıl Olmalıdır?

Musa Kamil Ekin

C Sınıfı Uzman
Yönetim Grubu
Kayıt
6 Nisan 2015
Konu
2.038
Mesaj
2.221
Tepki
942
Şehir
Ankara
Ambulansların öncelikle amacı hastaları en yakın hastaneye ulaştırmaktır. Bunun için her durumda Ambulansların yol önceliği mevcuttur. İşin içinde can kurtarma olunca herkese bazı vazifeler düşmektedir.

Ambulans hava da, kara da veya denizde olsun personeli ve malzemeyi olay yerine en hızlı bir şekilde ulaşımı sağlayan araçtır.

Bende kısa ve öz olarak Ambulanslar da İş sağlığı ve güvenliği nasıl olmalıdır konusuna değinmek istedim.

1) Haberleşme cihazları (telsiz veya telefon):Çağrı merkeziyle irtibat halinde olacak şekilde 7/24 çalışır ve bakımlı olmalıdır.

2) Aracın sağında solunda ve arkasında kullanım amacını belirten fosforlu yazı ve işaretler bulunmalı,

3) Bir adet tansiyon aleti, bir adet portatif oksijen ünitesi, otomatik eksternal defibratör ve bir adet temel tıbbi malzeme çantası bulunmalı,

4) Işıklı ve sesli uyarı sistemi bulunmalı,

5) Jeneratör ve kesintisiz güç kaynağı bulunmalı,

6)Araçta tekerlekleri katlanabilir portatif sedye bulunmalı,

7) Acil yardım ambulanslarında en az üç personelden oluşan bir ekip görev yapar. Ekipte en az bir hekim veya bir paramedik veya Sağlık Bakanlığınca belirlenmiş modül eğitimlerini tamamlamış bir acil tıp teknisyeni ile diğer bir sağlık personeli ve bir şoför bulunur.

8)Ambulansda heran çıkabilecek yangına karşı yangın tüpleri, elektronik cihazlara karşı ise biyolojik özellikli yangın tüpü bulunmalıdır.

9)İlaçlar kapalı ortamda fakat buzdolabında saklanılması gereken ilaçlar ayrı bulunmalı,

Paramedik: Hastane Öncesi Acil Bakımın önemli bir parçasını oluşturan; genellikle kritik durumdaki hastaya ya da yaralıya ilk anda müdahale eden profesyonel sağlık teknikeridir.

Paramediğin görevi hastane öncesi acil bakım, hastalanma, kaza geçirme gibi bir olayla başlar, hastaneye nakil esnasında (ambulansta) devam eder ve tıbbi olanaklara sahip bir yere nakledildikten sonra biter.

Paramedik; hastanın sorununu tanıyıp, durumunu değerlendirir ve gereksindiği acil bakımı verir, bunları yaparken hem kendisinin hem hastanın hem de ekip güvenliğini sağlar.

Tıbbi müdahaleyi yaparken olay yerini de yönetmek, adli vakalarda delilleri karartmadan müdahalede bulunmak, panik halindeki insanlarla doğru iletişim kurmak paramediklerin asli görevleri.

Paramedik; Ambulans sürme ve ambulansta bulunan bütün malzemelerı kullanma becerisine sahip kişilerdir.

Paramedikler doktor değiller ama doktorun olmadığı zamanlarda en yetkili ekip amiridir.
 

Dosyalar

Son düzenleme:
Yukarı Alt