Askerlik Borçlanması Hangi Hallerde Erken Emeklilik Imkanı Sağlar ?

Konu, 'İş Hukuku ve SGK' kısmında Musa Kamil Ekin tarafından paylaşıldı.

 1. Musa Kamil Ekin

  Musa Kamil Ekin Yönetim Grubu

  Mesajlar:
  2.201
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma:
  BelKo ltd.şti.
  Hizmet borçlanması yapılabilecek hallerden biri de erkekler için askerlik borçlanması olup, esasen askerlik borçlanması borçlanılan gün sayısı kadar prim gün sayısının artmasına, dolayısıyla da erken emekli olmaya imkan sağlar.

  Askerlik borçlanmasının emeklilik yaşını düşürebilmesi için de aşağıdaki şartların gerçekleşmesi gerekmektedir.

  1-
  Sigorta başlangıç tarihi 8 Eylül 1999 öncesi olmalıdır. Çünkü 4447 sayılı Kanunla 8 Eylül 1999 veya sonrasında sigorta başlangıcı olan erkekler için emeklilik yaşı 60 olarak belirlenmiş olup, askerlik borçlanması bu yaşı hiçbir şekilde etkilememektedir.

  2-

  Askerlik sigorta başlangıç tarihinden önce yapılmış olmalıdır. Çünkü sigorta başlangıç tarihinden sonra askerlik yapılmışsa, bu durumda askerlik borçlanması sadece prim gününe etki eder.

  Yukarıda belirtilen iki şartın da gerçekleşmesi halinde yapılan askerlik borçlanması sigorta başlangıç tarihini borçlanma süresi kadar geriye çeker, bu durumda da o kişinin emeklilik için doldurması gereken yaş duruma göre bir veya iki yaş düşer. Örneğin sigorta başlangıcı 1 Eylül 1985 olan kişinin bir yıllık askerlik borçlanması yapması halinde sigorta başlangıç tarihi 1 Eylül 1984 olur.

  http://www.isvesosyalguvenlik.com/askerlik-borclanmasi-hangi-hallerde-erken-emeklilik-imkani-saglar/
   
  Fatih Özcan bunu beğendi.