Aydınlatmada Enerji Verimliliği Sağlayan En Iyi Üç Teknik Nedir?

Konu, 'Elektrik İşleri ve Kontrol Yöntemleri' kısmında Musa Kamil Ekin tarafından paylaşıldı.

 1. Musa Kamil Ekin

  Musa Kamil Ekin Yönetim Grubu

  Mesajlar:
  2.223
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma:
  BelKo ltd.şti.
  Aydınlatma enerjisinde verimliliği sağlayan en iyi üç tekniği 3 ana başlık altında inceleyeceğiz:

  1) Ampullerin enerji tasarruflu ampullerle değiştirilmesi

  Akkor lambalar enerjinin yaklaşık %90'ını ısı enerjisine dönüştürerek, enerji tasarruflu lambalara göre 3-5 kat daha fazla enerji tüketmektedirler. Akkor lambalar yerine daha yüksek verimle çalışan enerji tasarruflu lambalar kullanılarak gereksiz enerji kullanımını önlemiş oluruz. Enerji tasarruflu lambaların ise iki ana tipi bulunmaktadır:

  ► Kompakt Floresan Lambalar

  Kompakt floresan lambalar enerji tasarruflu lambalar arasında en çok kullanılan çeşittir. Farklı boyut ve şekillerde bulunabilirler ve akkor lambalara göre daha gelişmiş bir teknolojiye sahiptirler. Sıradan lambalara göre ortalama %75 daha az enerji harcarlar.Verimleri yüksek olduğu gibi ömürleri de akkor lambalara göre uzundur. Kompakt floresan lambalara ilk enerji verildikten sonra bir süre yüksek akım çekerler fakat bu akım zaman geçtikçe azalır ve lamba bir süre sonra stabil çalışma haline geçer ve geçtikten sonra düşük akımlarla çalışmaya başlar, bu şekilde enerji tasarrufu sağlar.

  [​IMG]

  ► Işık Yayan Diyotlar(LED)

  LED'ler aydınlatmada en az enerji harcayan ve en yüksek verimle çalışan aydınlatma araçlarıdır. Yüksek verimlerinin yanı sıra yüksek dayanıklılıkları ve uzun ömürleri ile de aydınlatma sistemleri arasında en avantajlı sistem olarak görünmektedirler. Tek dezavantajı diğer lambalara göre maliyetlerinin yüksek olması ve bunun tüketicilere yüksek alış fiyatı olarak yansımasıdır. Akkor lambalar ve floresanlara göre ortalama %80 oranında daha az elektrik enerjisi tüketmektedirler. LED'lerin ortalama ömrü de diğer lambalara çok daha uzundur.

  [​IMG]

  Aşağıdaki tabloda, aydınlatma sistemlerinde kullanılan ürünlerin (Soldan sağa: LED'ler, Kompakt Floresan Lambalar, Akkor Lambalar) belirli ışık akı aralıklarında harcadıkları enerji miktarları verilmiştir.

  [​IMG]

  2) Enerji Yönetim Sistemlerinin Kullanılması

  Enerji yönetim sistemlerini aydınlatma sistemlerinde kullanmak da aydınlatmada enerji tasarrufu sağlamada en önemli yollardan biridir. Üçüncü bir yöntem olarak da aydınlatma enerji tasarrufu sağlayan cihazların kullanılmasını irdeleyeceğiz.

  [​IMG]


  Örneğin; şehirlerde şekildeki gibi GPRS, GPS yada SCADA tabanlı merkezi sistemler kullanılarak sokak lambalarının yoğunluğa ve saate bağlı olarak çalışması, trafik aydınlatmalarının trafik yoğunluğuna bağlı olarak çalışması, gece geç saatlerde sokak ışıklarının bazılarının kapanması, sabah saatlerinden akşam saatlerine kadar sokak ışıklarının kapanması gibi aydınlatma sistemlerinin ölü zamanının en az seviyeye indirilmesi sağlanabilir.

  3) Aydınlatmada Enerji Tasarrufu Sağlayan Cihazların Kullanılması

  Aydınlatma sistemlerinde enerji tasarrufunun en önemli halkalarından biri de enerjiyi gerektiği yerde ve gerektiği kadar kullanan sistemler geliştirmektir. Bunu gerçekleştirmek için aydınlatma sistemlerinin kullanımının denetimini yapan ve en az miktarda enerjiden en fazla şekilde yararlanmayı sağlayan otomatik kontrol sistemlerinin günlük hayatımızda uygulanması gerekmektedir. Bu sistemler günlük akışın içinde konumlanmış şekilde bulunan gün ışığı sensörleri, hareket sensörleri, otomatik zamanlayıcılarla sağlamaktadırlar. Ayrıca bunların dışında uzaktan kontrol sistemleriyle de enerji israfının önüne geçilebilir.

  [​IMG]

  Bu ve bunlar gibi enerji tasarrufu sağlayan birçok sistem kullanılarak gereksiz elektrik enerjisi tüketimini en az seviyeye indirebiliriz. Bunların dışında daha gelişmiş sistemler kullanılarak enerjiden daha da tasarruf edilebilir.

  07.12.2015
  http://www.elektrikport.com/teknik-...mliligi-icin-en-iyi-3-teknik/16828#ad-image-0