“basit Tedbirler Ile Iş Kazaları Önlenebilir”

Konu, 'İş Kazası Haberleri' kısmında Musa Kamil Ekin tarafından paylaşıldı.

 1. Musa Kamil Ekin

  Musa Kamil Ekin Yönetim Grubu

  Mesajlar:
  2.201
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma:
  BelKo ltd.şti.
  “Basit tedbirler ile iş kazaları önlenebilir"
  06 Ekim 2015
  İş Sağlığı ve Uzmanları Birliği Başkanı Uğur Ergün, Gönyelide yaşanan ölümlü iş kazası ile ilgili açıklama yaptı. Açıklama şöyle:

  [​IMG]

  Yine inşaat yine yüksekte çalışma, yine iş kazası! Gönyeli’de 75 yaşındaki Ertuğrul Palaz çalıştığı inşaatın 3.katında korkuluğu olmayan balkon boşluğundan düşerek hayatını kaybettiğini çok büyük bir üzüntü ile öğrenmiş bulunuyoruz. İş Sağlığı ve Güvenliği Uzmanları Birliği olarak bugüne kadar ısrarla ve önemle üzerinde durduğumuz yüksekte çalışma konusunun ne kadar hayati önem arz ettiğini bir kez daha çok acı bir kayıp ile ne yazık ki tekrar görmüş olduk.

  Uluslararası Çalışma Örgütü ILO’nun verilerine göre dünyanın her yerinde inşaat işkolu en tehlikeli işkollarından biridir. İnşaatlardaki iş kazaları ve meslek hastalıklarına ilişkin veriler işkolunun özelliğinden dolayı belki de en eksik ve hatalı veriler olmakla birlikte bu gerçeği yansıtmaktadır. ILO verilerine göre gelişmiş ülkelerde inşaat işçileri, diğer sektörlerde çalışan işçilere oranla 3-4 kat daha fazla kazaya uğrama riski altındadırlar. Gelişmekte olan ülkelerde bu risk 6 kata kadar çıkmaktadır. OSHA tarafından yapılan istatistiklerde ortalama 3.4 metre üzerinde çalışırken düşen insanların %85’inin hayatını kaybettiği görülmektedir. Bu veriler ışığında ülkemizde gerek inşaatlarda çalışanların, gerek işverenlerin gerek devletin, inşaatlarda çalışma koşullarına ilişkin olarak çok ciddi güvenlik tedbirleri almasının zamanı çoktan gelmiştir ancak bu üç aktörün de hiçbir girişimde bulunmamasının korkunç sonuçlarıyla sürekli yüzleşmek zorunda kalıyoruz. Öncelikli olarak devlet inşaatlarda hiçbir denetim yapmamaktadır, yapılan denetimler de sürekli ve planlı değil ancak kazalardan sonra yapılan denetimlerdir. İçişleri ve Çalışma Bakanlığı, hava sıcaklıklarının aşırı yükselmesi nedeniyle dışarıda çalışan işçilerin sağlığının korunabilmesi amacıyla 5-8 Ağustos tarihlerinde 12.00-16.00 saatleri arasında dışarıda çalışma yapılmasını yasaklayan karara ilişkin 4 günlük rapor yayınlamıştır. Bakanlığın açıklamasına göre, 5-8 Ağustos tarihleri arasında Alo 102 ihbar hattına toplam 123 ihbar yapılırken, Çalışma Dairesi tarafından toplam 215 teftiş gerçekleştirilmiştir. Bu teftişlerde toplam olarak 38 yazılı uyarı yapıldı ve faaliyetler durduruldu. Bu rapor sonucu incelendiği zaman ülkemizde iş sağlığı ve güvenliğine ilişkin genel yaklaşımın ne olduğunun ve daha başka verilerin yanında bizlere gerçekten istendiği zaman ülkemizde iş sağlığı ve güvenliğine ilişkin denetim yapılabileceğini göstermiştir. Tüm gözler üzerinde iken en sıcak 4 günde 215 denetim yapabilen devlet, geri kalan tüm yıl içerisinde sürekliliği olan denetim yapmamaktadır.

  Çalışanlar ve işverenler devleti beklemeden kendi iş sağlıkları, işletme ve can güvenlikleri için gerekli önlemleri almalı, İSG Uzmanlarının desteği ile işyerlerinde tehlikeleri analiz etmeli ve risk değerlendirme raporu hazırlamalı ve çalışanları eğitmelidirler. Özellikle inşaat iş kolu ve yüksekte çalışma, özel eğitim, özel talimat ve özel kontrole tabi olarak yapılmalıdır. Yüksekte çalışmanın en önemli unsuru olan iskele sistemlerinin de bir standarda göre kurulması ve sürekli kontrol edilmesi gerekmektedir. Yüksekte çalışma tüm dünyada özel sağlık kontrollerinden geçen insanlar tarafından yapılmaktadır ancak ülkemizde ne yazık ki tehlikeli iş kollarında özel çalışma koşulları ve meslek hastalıklarına ilişkin hiçbir şart, sağlık raporu aranmamaktadır, hiçbir tedbir de alınmamaktadır.

  İSG Uzmanları birliği olarak 7 Mayıs tarihinde Yüksekte Güvenli Çalışma konusunda bir seminer düzenlemiştik. Toplum olarak özelikle inşaat işkolu ve diğer yüksekte çalışma gerektiren sektörlere mensup işveren ve çalışanların bu konunun ne kadar hayati olduğunun bilincine derhal varılması gerekmektedir.

  Çok basit tedbirler, basit talimatlar, kontrol ve denetimlerle bu ve diğer elim kazaların önüne geçmek mümkündü şöyle ki iş kazalarının %98’i önlenebilir kazalardır ve olayın en vahim tarafı da bu acı gerçektir.

  İSG-BİR adına Başkan Uğur Ergün

  http://www.kibrissondakika.com/basit-tedbirler-ile-is-kazalari-onlenebilir/
   
  Fatih Özcan bunu beğendi.