Batardolar (koferdamlar) Ve Kesonlar: (yapi İş İsg Y) ( Av. Hüseyin Numan Bilir )

Musa Kamil Ekin

C Sınıfı Uzman
Yönetim Grubu
Kayıt
6 Nisan 2015
Konu
2.038
Mesaj
2.221
Tepki
939
Şehir
Ankara
Bütün batardolar ve kesonların aşağıdaki hususlara uygun olması sağlanır;

1. Yeterli dayanıklılıkta, sağlam ve uygun malzemeden yapılmış, iyi kurulmuş olması,

2. Su, sıvı beton ve benzeri malzeme baskını halinde çalışanların sığınabileceği şekilde uygun ekipmanla donatılmış olması.

Batardolar ve kesonların yapımı, kurulması, değiştirilmesi veya sökümü, işveren tarafından görevlendirilen ehil kişinin gözetimi altında yapılır ve bu yapılar düzenli aralıklarla kontrol edilir.

Batardolar: Su kenarında ve su seviyesinin altında kazı yapılabilmesi amacıyla uygulanan tahkim işi.Su geçen bir yerde yapı kurulurken suyu tutmak için ahşap, toprak, çelik, betonarme kazıklarla yapılan eğreti set, su tutmalık. Irmak, göl ve deniz kenarlarında su seviyelerin altındaki temellerin inşa edilebilmesi için yapılan kuvvetlendirme, güçlendirme işi.

Keson: Su altı yada sulu zemin yapılarda temel yapmak üzere suyun dibine indirilen büyük, çelik veya beton kasa, sandık. Kesonlar, altında basınçlı hava kullanılarak susuz tutulan bir çalışma hacmi bulunan yüzer bir çelik sandık şeklinde olabildikleri gibi, üstünde bir temelin başlangıç bölümünü taşıyan, altı açık bir oda şeklinde de olabilirler. Kesonlar genellikle ayağı su içinde kalan köprü ayaklarının temellerinde kullanılır.


08/07/2016 GÜNÜN BİLGİSİ
Yazan: Av. Hüseyin Numan BİLİR
 
Yukarı Alt