Beyaz Gürültü Nedir?

Konu, 'Çalışma Ortamı ve Düzeni' kısmında Musa Kamil Ekin tarafından paylaşıldı.

 1. Musa Kamil Ekin

  Musa Kamil Ekin Yönetim Grubu

  Mesajlar:
  2.201
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma:
  BelKo ltd.şti.
  Beyaz Gürültü Nedir?
  21.09.2015
  Tüm sesleri bastırabilen beyaz gürültü, sağladığı dinlendirici etkiyle uyku problemi olan kişilerin ve bebeklerin rahat bir şekilde uyumasını sağlıyor. Gürültüyü daha fazla gürültüyle engelleyen beyaz gürültünün ayrıntıları yazımızda.

  [​IMG]

  [​IMG]

  Gürültü Ses Frekans Beyaz

  Farklı frekanstaki seslerin üst üste eklenmesiyle oluşan ve tüm frekansların eşit olarak dağıldığı sese beyaz gürültü deniliyor. Yani beyaz gürültü, insan kulağının duyabileceği tüm ses tonlarına sahiptir. Bu sese beyaz gürültü denilmesinin nedeni ise beyaz ışık ile aynı. Farklı frekanstaki tüm renklerin birleşimiyle beyaz ışığın oluşması gibi farklı frekanstaki seslerin üst üste binmesiylede beyaz gürültü oluşuyor. Peki 20 bin farklı ses tonunu barındıran beyaz gürültü rahatlatıcı etkiyi nasıl mı sağlıyor?

  [​IMG]

  Şekil: Beyaz gürültü frekans modellemesi

  Aslında tüm olay algıdaki bazı sesleri maskelenmesiyle gerçekleşiyor. Örneğin; iki kişinin aynı anda konuşmasını dinlerken beynimiz ikisini birlikte takip edemez ve sırayla algılar. Yani ‘önce birini sonra diğerini algıla’ şeklinde bir çevrim oluşturur . Aynı şekilde 5 kişi aynı anda konuşursa yine sırayla algılayabiliriz. Beyaz gürültü, binlerce kişinin aynı anda konuşmasında olduğu gibi beynin sesleri seçememesine örnektir. Seslere odaklanmayı engellediği için kişide rahatlama hissi oluşturarak uyumaya yardımcı olur.

  Uykunun bölünmesindeki asıl neden ortamda gürültüdeki ani değişimdir. Beyaz gürültü ise ortamdaki tüm sesleri maskelediği için kişinin ortamdaki ani ses değişimlerini algılamasının önüne geçer. Ayrıca pembe, mor, kahverengi gürültüler de vardır. Bu gürültülerde beyaz gürültüden farklı olarak ses frekanslarının yoğunluğu değişmektedir. Örneğin; pembe gürültüde yüksek frekanslarda yoğunluk azalmaktadır. Algı ve beğenilerin milletler arasında farklılık göstermesinden dolayı uyumak ve dinlenmek için bu gürültüler de tercih edilmektedir.

  Peki beyaz gürültünün nasıl bir şey olduğunu dinlemek ister misiniz?  http://www.elektrikport.com/teknik-kutuphane/beyaz-gurultu-nedir/16662#ad-image-1