Bir Başarısızlık Itirafı: Taşeron Işçiye Kadro

Konu, 'İş Hukuku ve SGK' kısmında Musa Kamil Ekin tarafından paylaşıldı.

 1. Musa Kamil Ekin

  Musa Kamil Ekin Yönetim Grubu

  Mesajlar:
  2.201
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma:
  BelKo ltd.şti.
  Başarısızlık kadro ile örtülecek (mi)?

  Kamudaki taşeron işçilerin kadroya alınmasına karşı çıkanlar, genellikle “popülist” bir uygulama olduğunu ve devlet bütçesine ekstra yük getireceğini belirtiyor. Ancak bu eleştiriler sadece buzdağının görünen küçük kısmını karşılıyor. Aslında bu durum, çok daha büyük bir sorunun varlığını bizlere gösteriyor.

  Ülkemizde işsizlik ve kayıt dışı istihdamdaki yüksek oranlar beraberinde çalışma koşullarındaki sıkıntıları da getiriyor. Bu sıkıntılardan bazıları şöyle:

  Ücret seviyelerindeki düşüklük

  Ücretlerin zamanında ödenememesi

  Çalışma sürelerine uyulmaması ve işçilerin kurallara uyulmadan fazla çalıştırılması

  Tatil ve izin kullanımında işçilerin mağdur edilmesi

  Kıdem tazminatı ödenmemesi

  İstikrarsız çalışma ilişkileri

  Saydığım bu sorunlar taşeron işçileri için de geçerli. Birçok kamu kurumunda, taşeronlar tarafından çalıştırılan işçiler ücret, çalışma süresi, izin gibi konularda sorun yaşıyor ve işsiz kalmamak için de herhangi bir yere şikâyette bulunamıyorlar.

  Bir bakıma, taşeronluk sisteminde yaşanan bu sorunlar nedeniyle, sürekli bu işçilerin kadroya geçirilmesi ve aslında kanunda var olan haklarını kamuya bağlı çalışarak almaları hedefleniyor. Yani devlet diyor ki: “Ben özel sektörü ve taşeronları denetleyemiyorum, İş Kanunu’nda işçilere verilen hakların uygulanmasını sağlayamıyorum, bu konularda başarısızım, bu sebeple de taşeron işçilerini kadroma alıyorum.”


  25.03.2016
  http://www.muhasebenetwork.com/bir-basarisizlik-itirafi-taseron-isciye-kadro.html
   
  Fatih Özcan bunu beğendi.