• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Bu Tarihten Sonra Işten Ayrılanların Kıdem Tazminatı Arttı

Musa Kamil Ekin

Yönetim Grubu
Sertifika
C Sınıfı
Firma
BelKo ltd.şti.
Bu tarihten sonra işten ayrılanların kıdem tazminatı arttı...
08 Eylül 2015
Soru;"İşverenim beni işten çıkarmak istiyor. Sanırım ihbar süresini de göz önüne alarak 10.09.2015 tarihinde çıkışımı yapacak. “Beni yanına çağırdı ve tüm haklarını vereceğim. İşlerim çok kötü” dedi. Bu süreçte ne kadar kıdem tazminatı alacağımı öğrenmek istiyorum. E-devletten hizmet listeme baktığımda Ağustos ayı için 3950 TL gözüküyor. Bu işyerinde toplamda 550 günüm var. Ne kadar tazminat alabilirim.

1 Temmuz 2015 tarihinden itibaren 3.709,98 TL olan kıdem tazminatı tavanı, 1 Eylül 2015 tarihinden geçerli olmak üzere 118,39 TL artışla 3.828,37 TL oldu.

Kıdem tazminatı tavanındaki artış, 5434 sayılı TC Emekli Sandığı Kanununun ek 70. maddesinde yer alan, 5434 sayılı TC Emekli Sandığı Kanunu hükümleri uyarınca emekli, adi malullük, vazife malullüğü, dul ve yetim aylıkları ile emekli ikramiyelerinin hesaplanmasında, Sandık iştirakçilerine ödenmekte olan zam, tazminat ve ödenekler ile benzeri ödemeler toplamına karşılık olmak üzere dikkate alınacak oranları belirten grupların yeniden düzenlemesine ilişkin olarak 27.8.2015 tarih ve 29458 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan 22.8.2015 tarih ve 2015/8057 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile gerçekleşti.

KIDEM TAZMİNATINIZ ARTTI!

İşyerinizin sizi haklı sebepler sunarak tazminatlı bir şekilde işten çıkarmak istediğini ve ihbar önelinizi de kullandırarak ihbar tazminatı ödememek istediğini anlıyorum. Bu süreçte işvereniniz sizi 10.09.2015 tarihinde çıkarması halinde son brüt ücretiniz üzerinden kıdem tazminatı hakkına sahip olacaksınız. 31.08.2015 tarihinden önce işten çıkarılmış olsanız kıdem tazminatınız daha düşük olacaktı. Çünkü 01.09.2015 tarihi itibari ile 3.709,98 TL olan kıdem tazminatı tavanı 3.828,37 TL olmuştur. Eski tavandan kıdem tazminatı alacak olsanız 5.590 TL alacaktınız. İşten çıkışınız 10.09.2015 tarihi olacağı için kıdem tazminatınızı yeni tavan ücretten yani 3.828,37 TL’den hesaplanacaktır. Yeni kıdem tavanından hesaplama yapınca da 5.768 brüt kıdem tazminatınız olacaktır. Bu rakamdan da binde 7,59 damga vergisi kesintisi olunca net: 5.724,22 TL kıdem tazminatı alacaksınız.