Çalışma Koltuğu Nasıl Seçilmelidir?

Musa Kamil Ekin

C Sınıfı Uzman
Yönetim Grubu
Kayıt
6 Nisan 2015
Konu
2.038
Mesaj
2.221
Tepki
939
Şehir
Ankara
Çalışma Koltuğu Nasıl Seçilmelidir?

Uygun olmayan çalışma sandalyeleri ciddi boyun, sırt, omuz ve bel fıtıklarına neden olabilir. Basit önlemlerle ve doğru çalışma koltuğu seçimi ile bu sağlık sorunları kolaylıkla önlenebilmektedir. Çalışma koltuğu seçiminizi yaparken aşağıda açıkladığımız unsurlara dikkat etmelisiniz.


Sandalye yüksekliği

Çalışma sandalyenizde oturma yeri genişliği ideal 40-50 cm olmalıdır. Ayrıca, oturduğunuzda ayak tabanlarınız yere tamamen temas etmeli ve diz kapaklarınız sandalyenin oturma alanından yaklaşıl 5 cm yukarıda olmalıdır. Bu nedenle ayarlanabilir koltukları tercih etmenizi öneririz.Sandalye oturma yeri derinliği

Çalışma sandalyenize, sırtınız ve beliniz tamamen sandalyenin yaslanma kısmına yapışacak şekilde oturmalısınız ve bu şekildeyken diz kapaklarınız sandalyenin oturma kısmının ön keşsinden yaklaşık 5cm önde olması gerekmektedir. Eğer diz kapaklarınız ve sandalyenin ön kısmı tamamen birleşik bir vaziyette olursa diz kapağının arka tarafından geçen sinir ve damarlar sıkışarak bacağınızda uyuşmaya yol açacaktıt.


Sandalye arkalığı ve sırt desteği

Çalışma sandalyenizdeki yaslanma kısm yeterli genişlikte olmalıdır. İdeal genişlik 30-50cm aralığıdır. Ayrıca sandalyenin yaslanma kısmına sırtınız ve beliniz tamamen yapışmalı bel çukurundaki S vaziyeti bozulmaması için ek destek yastığı kullanılmalı ya da S şeklinde oturmayı destekleyen tasarımda koltuklar tercih edilmelidir.


Sandalye kol destekleri

Sandalyenizin kol destekleri omuzlarınızı hafif destekleyecek yükseklikte olmalıdır. Kollarınızı sandalyenin kolçaklarına koyduğunuzda dirsekleriniz ile omuzunuz aynı oranda düz şekilde ve dirseklerinizle bilgisayar klavyesi de aynı oranda düz bir şekilde olmalıdır. Kollarınızı kolçağa koyduğunuzda dirsek üstü ve altı 90 derece açıda durmalıdır. Bu yüzden ayarlanabilir ve kalçaklı koltukları tercih etmelisiniz.


Sandalye ayakları

Sandalye ayakları rahatça her yöne dönebilmeli ve her yöne rahatça sürüklenerek gidebilmelidir. Sandalye teker sayısı ideal 6 adettir.

Bağlantıyı görmek için üye girişi yapmalısınız.
 
Yukarı Alt