• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Cng dolum tesisi risk analizi ricası

Havva G.

Kayıtlı Üye
Sertifika
B Sınıfı
Firma
osgb
Merhaba, bir CNG dolum tesisinin uzmanıyım, yeni atandım. İSG dosyasını güncelleyeceğim. Risk analizinde deprem sensörü olmadığı yazıyor. İşveren bunun yasal olarak zorunlu olup olmadığını sordu. 1. ve 2. derece deprem bölgesi olan yerlerde zorunlu olduğunu biliyorum biz 3. derece deprem bölgesindeyiz. CNG dolum tesisi olarak özel bir durum var mı? nereye sorup öğrenebilirim? Bir de CNG dolum tesisi risk analizi örneği paylaşabilirseniz çok sevinirim. Şimdiden teşekkürler

Havva hanım merhaba,

Please, Giriş Yap or Kayıt Ol to view URLs content!
113. maddesinin j bendinden aşağıdaki ifade yer almaktadır.

j) Birinci ve ikinci derece deprem bölgelerinde bulunan ve bina yüksekliği 21.50 m’den fazla olan otel ve motel gibi konaklama tesisleri, toplanma amaçlı binalar, sağlık, eğitim, ticaret ve sanayi binaları ile yüksek binaların ana girişinde, sarsıntı olduğunda gaz akışını kesen tertibat, gaz dağıtım şirketi veya yetkili kıldığı kuruluş tarafından yaptırılır ve belediye gaz dağıtım şirketi tarafından kontrol edilir. Gaz akışını kesen tertibat herhangi bir nedenle gaz akışını kestiği takdirde kesilen gazın tekrar açılması için bir bedel talep edilemez.

Binanızın özelliklerini bilmiyorum fakat ben olsam bina 3. derece deprem bölgesinde olsa bile risk analizinde belirterek bunu talep ederdim. Sensör fiyatlarınıda inceledim biraz firmalar için büyük külfet getirecek meblağlara satılmıyor.
Please, Giriş Yap or Kayıt Ol to view URLs content!

Ki aynı yönetmelik işletmenizi yüksek riskli olarak tanımlıyor.

MADDE 17- (1) Parlayıcı ve patlayıcı maddeler ile akaryakıtların imal edildiği, depolandığı, doldurma-boşaltma ve satış işlerinin yapıldığı yerler yüksek tehlikeli yerler olarak değerlendirilir. Aşağıda belirtilen yerler bu sınıfa girer.
a) Parlayıcı ve patlayıcı gazlarla ilgili yerler, LPG, doğalgaz ve benzeri gazların depolama, taşıma, doldurma-boşaltma ve satış işlerinin yapıldığı yerlerdir.

Bazı standartlar
ISO 16923:2016 Natural gas fuelling stations — CNG stations for fuelling vehicles
ISO 16924:2016 Natural gas fuelling stations — LNG stations for fuelling vehicles