Çocuk Işçi: (çck Genç Işç Çal Y) (av. Hüseyin Numan Bilir )

Konu, 'İş Hukuku ve SGK' kısmında Musa Kamil Ekin tarafından paylaşıldı.

 1. Musa Kamil Ekin

  Musa Kamil Ekin Yönetim Grubu

  Mesajlar:
  2.201
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma:
  BelKo ltd.şti.
  14 yaşını bitirmiş, 15 yaşını doldurmamış ve ilköğretimini tamamlamış kişi.

  (HABERLER: Adana’da bir oto tamircide çalışan 13 yaşındaki çocuk işçi Mehmet Bozkurt, araçlardan çıkan atık motor yağların toplandığı varilin patlamasıyla ağır yaralandı. Bu çocuk, çocuk işçi olacak yaşta bile değil)

  Çocuk ve genç işçilerin çalışma süreleri ve ara dinlenme süreleri: (ÇCK GENÇ İŞÇ ÇAL Y)

  1. Temel eğitimini tamamlamış ve okula gitmeyen çocukların çalışma saatleri günde yedi ve haftada otuzbeş saatten fazla olamaz. Ancak, 15 yaşını tamamlamış çocuklar için bu süre günde sekiz ve haftada kırk saate kadar arttırılabilir.

  2. Çocuk ve genç işçilerin günlük çalışma süreleri, yirmi dört saatlik zaman diliminde, kesintisiz ondört saat dinlenme süresi dikkate alınarak uygulanır.

  3. Okula devam eden çocukların eğitim dönemindeki çalışma süreleri, eğitim saatleri dışında olmak üzere, en fazla günde iki saat ve haftada on saat olabilir.Okulun kapalı olduğu dönemlerde çalışma süreleri birinci maddede belirtilen çalışma sürelerini aşamaz.

  4. İki saatten fazla dört saatten az süren işlerde otuz dakika, dört saatten yedi buçuk saate kadar olan işlerde çalışma süresinin ortasında bir saat olmak üzere ara dinlenmesi verilmesi zorunludur.  13/06/2016 GÜNÜN BİLGİSİ
  Yazan: Av. Hüseyin Numan BİLİR
   
  Fatih Özcan bunu beğendi.