Daha Iyi Bir Duruş Için 6 Teknik...

Musa Kamil Ekin

C Sınıfı Uzman
Yönetim Grubu
Kayıt
6 Nisan 2015
Konu
2.038
Mesaj
2.221
Tepki
939
Şehir
Ankara
Kötü duruşun omurganız üzerinde oldukça negatif etkileri olabilir. Size nasıl daha iyi bir duruş elde edebileceğinizi göstereceğiz.


Her gün evde bilgisayar başında oturarak ya da işte ayakta durarak saatler geçiriyorsanız, omurganız hiçbir zaman düzgün bir şekilde hizalanamayabilir. Daha iyi bir duruş genel sağlığınız için ve günümüzde çok yaygın olan sırt ağrısından kaçınmak için hayatidir.

Bu yazıda daha iyi bir duruş elde etmeniz için en iyi teknikleri sizinle paylaşacağız.

Omurganızın pozisyonunu ne etkiler?Temelde, her şey. Omurganız sizin ana destek sisteminizdir ve onun bakımını yapmanız oldukça önemlidir. Kötü duruş, bel fıtığı ve kronik yorgunluk gibi şiddetli ve hatta geri dönüşü olmayan problemlere yol açabilir. Fakat bu sadece, doğru oturmamak, ayakta durmamak ya da yürümemekten kaynaklanan bir rahatsızlıktan daha fazlasıdır.

Kadınlar sıklıkla kalçanın yanlış hizalanmasından acı çeker. Bu nasıl oluyor? Dinlenme halindeyken, çoğu zaman tüm ağırlığımızı tek bacağımızın üstünde destekleriz. Yüksek topuklu giymek ya da ağır omuz çantaları taşımak bu problemi daha da kötüleştirir.

Kötü duruş, bugün çoğu kişinin sahip olduğu iş tarzının negatif sonuçlarından biri; tıpkı artan obezite oranları, fiziksel hareketsizlik ve teknolojinin aşırı kullanımı (telefonlar, tabletler ve dizüstü bilgisayarlar dahil) gibi.

Bir mesaj göndermek için ya da maillerinizi ve sosyal medyayı kontrol etmek için kafanızı öne eğdiğiniz zaman, omurganız kambur hale gelir ve vücudunuz öne eğilir. İnsanların boyun ağrısı çekmesinin sebeplerinden birinin de bu olduğunu biliyor muydunuz?

İdeal duruş nasıl olmalı?
Bazı insanlar spor yaparken ya da ağırlık kaldırırken sadece sırtlarını ve omuzlarını nasıl tuttuklarına odaklanır. Fakat duruşunuza her an, her yerde dikkat etmelisiniz: bakkalda ya da metroda bile olsanız ya da evde televizyon izlerken bile.

Aşağıda gün içinden duruşunuza genellikle dikkat etmeyebileceğiniz bazı anlar var:

OtururkenAyak tabanlarınız yerde düz olmalı, sırtınız dik ve omuzlarınız düşük ve geride olmalı. Eğer bacak bacak üstüne atıyorsanız, bu kan dolaşımınızı aksatarak şişlik ve yorgunluğa sebep olabilir.

Ayakta dururken
Dizleriniz hafifçe kırık, karın kaslarınız nefes alışınızı genişletmek için açık ve ağırlığınızın bacaklarınız ve göğsünüz arasında dağılmasına izin veriyor olmalı.

Yürürken
Boynunuz ve başınız dik bir durmalı- aşağı bakmayın çünkü bu boyun ağrısına sebep olabilir. Topuğunuzun yere önce değdiğinden ve ayak parmaklarınızın sonra değdiğinden emin olun.

UyurkenEn iyi uyuma pozisyonu, yan tarafınıza dönük ve dizlerinizin kırık olduğu pozisyon. Bu, omurganızın düz kalmasına yardım eder. Ayrıca, yüksek kalite bir yatak ve yastıklar kullanmalısınız (ara ara onları değiştirmek de aynı derecede önemli).

Araba kullanırken
Daha iyi bir duruş omurganıza fayda sağladığı kadar güvenliğiniz için de önemlidir. Kendinizi dik tuttuğunuz zaman kaza anında sakatlanma ihtimaliniz daha aza iner. Bunu yapmak için koltuğunuzda arkaya yaslanmayı ya da kafanızı koltuk başlığına koymayı bırakın. Koltuğunuzu, ayaklarınız pedallara öne eğilmek zorunda kalmadan kolayca basabileceğiniz gibi ayarlayın.

Nasıl daha iyi bir duruşa sahip olabilirsiniz?
Sırtınızı günün her anında dik tutmanıza yardım edecek çok sayıda teknik var. Başta ‘dik oturmayı’ hatırlamak biraz zor olabilir ve bu iyi duruşa alışık olmadıkları için omurganız ya da kaslarınız ağrıyabilir bile. Öte yandan, faydaları baştaki rahatsızlıktan çok daha değerli. Bazı etkili seçenekler şunlar:

Sizi yukarı kaldıran bir ip olduğunu düşünün
Bu yoga ya da pilates sınıflarında sıklıkla öğretilir. Kafanızın üstünden tavana bir ip bağlı olduğunu hayal etmelisiniz.


Sırtınıza bant yapıştırın
Bunun için bir arkadaşınızdan yardım isteyebilirsiniz. Sırtınıza bant kullanarak sağ omzunuzdan başlayıp sol kalçanıza bağlanan, tüm sırtınız boyunca uzanan ve sağ kalçanızdan sonra sol omzunuzda biten bir X çizin. Bu, duruşunuzu korumanıza yardım edecek. Bantı yapıştırırken omzunuzu geride tutmanız önemli.

Başınıza bir kitap koyun
Bu teknik eskiden genç kızlara nasıl yürümeleri gerektiği öğretilirken kullanılırdı. Burada amaç kafanızı ve boynunuzu dik tutmak ve aşağı bakamamak. Bu aynı zamanda bitkin, sarkık omuzları da engeller.


Baldırlarınıza dikkat edinDuruş sadece omurganızı etkileyen bir şey değildir – bütün vücudunuzun bir parçasıdır. Bacaklarınız tüm ağırlığınızı destekler ve en çok çaba sarf eden baldırlarınızdır.

Yere oturun, bacaklarınızı uzatın ve ayak parmaklarınıza dokunmak için öne doğru uzanın. Bu sırtınız, omuzlarınız ve boynunuz için harika bir esneme hareketidir, aynı zamanda baldırlarınızı ve karın kaslarınızı güçlendirir.

Molalar verin
Eğer gününüzün tamamını masada oturarak çalışırken geçiriyorsanız, ara ara ayağa kalkmayı ve etrafta yürümeyi deneyin. Ayağa her kalktığınızda masanızın etrafında birkaç tur atın, kollarınızı hareket ettirin ve omuzlarınız ve kalçalarınızı sallayın. Otururken, bacaklarınızı havaya kaldırın ve sırtınızı düz tutun, omuzlarınızı rahatlatın.

Aynaya bakın
İyi bir duruşa sahip olup olmadığınızı öğrenmenin mükemmel bir yolu kendinize bakmaktır. Aynanın karşısına geçin, dik oturun ve nasıl göründüğünüze bakın. Bu doğru yaptığınızdan emin olmanıza yardım edecektir.

Daha İyi Bir Duruş İçin 6 Teknik - Sağlığa bir adım
 
Yukarı Alt