Depo Zeminleri...

Musa Kamil Ekin

Yönetim Grubu
C Sınıfı Uzman
Kayıt
6 Nisan 2015
Mesajlar
2.227
Beğeniler
938
Şehir
Ankara
Firma
BelKo ltd.şti.
#1
Standartları desteklemek
Deponuzda güvenliği sağlayan zemin düzgünlüğünü bir seviyeye ulaşmasına yardımcı bir takım standartlar mevcuttur ve bu standartlar bazı toleransları öngörmektedir. Yüksek irtifa raflı depolar(örnek:
Linki görmek için izniniz yoktur Giriş yap veya kayıt ol.
, vb) açıkça, yığma depolara göre daha sıkı emniyet marjları gereksinimindedir.

“Yüksek irtifa raflı depoları, açıkçası, toplu depolama ambarları daha sıkı güvenlik sınırlarını gerekiyor.”

Yüksek irtifa raflı depolar, yığma depolara göre açıkça daha sıkı emniyet marjları gereksinimindedir”

Genellikle depo zemin türü seçimine önem, ancak yeni depo inşa edildiğinde verilmektedir. Zemin durumu, depo operasyonları üzerinde önemli bir etkiye sahip olabilmektedir, bu yüzden durumu gözden geçirmekte fayda vardır. Elbette, zemininizi profesyonellere kontrol ettirmek ve hangi standartlara uyulması hakkında tavsiye almak faydalıdır. İdeal olarak, yapılması gerekenler hakkında tarafsız tavsiyelerde bulunabilen tarafsız bir şirket ile konuşmak gerekir.

Mevcut bir beton zemin performansını artırın

“Aslında, mevcut bir zemin düzlüğü artırmak için iki yol vardır. İlk yöntem, mevcut bir depo zemini üzerini kaplamaktır. Bu, en az 5 cm kalınlıkta Spramex (ufak çakıl) ile olabilir veya en az 2 mm kalınlığında bir sentetik tabaka (epoksi zemin) ile kaplama olabilir. Diğer yöntem ise, zeminin taşlaması yönünde olabilir. . Taşlama yoğunluğu mevcut durumu ve istenen sonuç arasındaki farka bağlıdır. Bu işlem bir kaç tümseğin taşlanması ile tüm koridorların ağır özel taşlama makineleriyle elden geçirilmesi arasında değişkenlik göstermektedir.”

Zeminin desteklenmesinin yanı sıra iki ayrı meseleye de bakmak faydalı olacaktır. Öncelikle depo istif aracının deklere edilen herhangi bir residüell kapasitesi veya özel vasıflarına özellikle dikkat etmek gerekir. Örneğin, bazı istif araçlarında stabilitesini arttırmak için ilave destek ayağı ile donatılmış olabilir. Başka bir örnek ise, reach trucklarda, paletleri en üst katlara kaldırırken mast salınımını minimize etmek amacıyla özel Etkin Eğim Kontrolü (ASC) eklenmiş olabilir

Zeminin desteklenmesinin yanı sıra iki ayrı meseleye de bakmak faydalı olacaktır. Öncelikle depo istif aracının deklere edilen herhangi bir residüell kapasitesi veya özel vasıflarına özellikle dikkat etmek gerekir.”

Depo zemininde bulunabilecek çer çöp emniyetsiz koşul oluşturup forkliftlerin kendilerine ve tekerlerine zarar verebilmektedir. Düzenli temizlik çok önemlidir. Sıklıkla unutulan diğer karşı önlem ise düzenli olarak zemini temizlemektir. Depo zemininde bulunan, streçler, çöp, kâğıt, koli, karton parçaları, kırık paletlerden düşen ahşap parçaları kaymaya neden olmakta ve taşıma ekipmanlarına teknik sorunlar yaratabilmektedir. Streçler makine akslarına sarabilir. Toz ve kâğıt atıklar havalandırmaları tıkayabilir. Tekerler hasar görebilir. Jantlar hasar alabilirsiniz. Nihayetinde dağınık bir ürün depo boyunca sürüklenip, zemine zarar verebilir. Dolayısıyla zemin temizliği mevcut depo zeminin tamiratını önleyebilir. Genellikle depo zemin türü seçimine önem, ancak yeni depo inşa edildiğinde verilmektedir. Zemin durumu, depo operasyonları üzerinde önemli bir etkiye sahip olabilmektedir, bu yüzden durumu gözden geçirmekte fayda vardır.

Linki görmek için izniniz yoktur Giriş yap veya kayıt ol.


Koşullar her zaman değişebildiğinden, uzman birinden alınan iyi bir tavsiye de her zaman çok faydalı olmuştur.


Linki görmek için izniniz yoktur Giriş yap veya kayıt ol.
 

Yukarı Alt