Dikey Yaşam Hattı

Konu, 'Yüksekte Çalışmalar ve Emniyet' kısmında Musa Kamil Ekin tarafından paylaşıldı.

 1. Musa Kamil Ekin

  Musa Kamil Ekin Yönetim Grubu

  Mesajlar:
  2.201
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma:
  BelKo ltd.şti.
  Yeni Nesil Dikey Yaşam Hattı; Personelin dikey olarak yukarı-aşağı güvenli bir şekilde hareket etmesini sağlayan, sabit bir ankraja kurulmuş çelik halattan oluşan hat ve bu hat üzerinde hareket eden personelin bir düşme anında kendinden kilitleme özelliği bulunan bir düşmeyi önleme tertibatının çalıştığı komplike bir sistemdir.

  Bu sistem, en üst noktadan tüm sistemi ve oluşabilecek yükleri karşılayabilen, şok emici bulunan bir ankraj noktasına bağlanmış ve çalışma alanı boyunca düşeyde çalışan personel, güvenlik halatı üzerinde olası bir düşme durumunda çalışanın müdahalesine gereksinim duymadan, kendinden kilitlemeli halat tutucu yardımı ile güvenli bir şekilde düşmeyi durduracaktır.

  * Ankraj noktasının statik mukavemeti en az 1.8 kN olmalıdır.
  * Bu sistem tek kişinin kullanımı için tasarlanmıştır.
  * Personelin düşey yönde yapacağı tüm çalışmalarda kullanılır.

  [​IMG] Sistem; paslanmaz üst ankraj braketi, şok emici, düşüş durdurucu, teleskopik gerdirme halat gerdirme aparatı, halat destek braketi ve paslanmaz çelik halattan oluşmaktadır. Montaj aparatları, tüm merdiven basamaklarına uygun olarak tasarlanmıştır. Paslanmaz çelik halat teleskopik gerdirme aparatı vasıtasıyla gerilerek, her 10-12 m.’de bir halat destek braketi vasıtası ile klavuzlanmaktadır. Halat destek braketi, halatın titreşimini ve yıpranmasını önlemek için tasarlanmıştır.

  Merdiven üzerinde hareket eden kişi, emniyet kemerini karabina vasıtasıyla halat üzerinde hareketli olan düşey emniyet kilidine bağlamak suretiyle merdiven üzerinde güvenli bir şekilde yukarı ve aşağı hareketini serbest bir biçimde gerçekleştirebilir. Herhangi bir düşüş anında düşüş durdurucu çelik halatı sıkıştırıp kilitleyerek, kişinin aşağıya düşmesini engeller. Üst ankraja bağlı yaylı bir sistem olan şok emici, düşüşün aniden durmasından kaynaklanan darbe etkisini sönümleyerek, kişinin olası yaralanmalarını önler.

  Sistem Rfu CNB/P/11.073 ile Düşüş durdurma sistemlerinin, Avrupa Birliği yönetmeliği 89/686/EEC’e göre uygun olarak, kişinin yüksekten düşmesini önlemek amacıyla dikey merdivenlerde kullanılmak üzere dizayn edilmiştir.

  Uygulama Alanları:
  *Telekomünikasyon kuleleri
  *Aydınlatma direkleri
  *Gemi dikey merdivenleri
  *Endüstriyel Tesisler
  *Dik merdiven kullanılan tüm yapılar

  http://www.yasamhatti.com.tr/urunler/dikey-yasam-hatti
   
  Fatih Özcan bunu beğendi.