Ekranlı Araçlarla Çalışırken Göz Sağlığı

Musa Kamil Ekin

C Sınıfı Uzman
Yönetim Grubu
Kayıt
6 Nisan 2015
Konu
2.038
Mesaj
2.221
Tepki
939
Şehir
Ankara
Ekranlı Araçlarla Çalışırken Göz Sağlığı...
07 Temmuz 2015


Ekranlı araçlarda çalışanlarda göz muayenesi; monitör, klavye, masa, sandalye gibi ekipmanlar ve çalışma ortamına ilişkin olarak alanın büyüklüğü, aydınlatma, sıcaklık, nem, gürültü, radyasyon gibi fiziksel etmenler ile kullanılan programların uygunluğunu irdeleyecek kapsam ve içerikte olmalıdır.

Periyodik olarak tekrarlanması gereken eğitimlerde “zorlayıcı travmalar ve korunma yolları, doğru oturuş, gözlerin korunması, gözleri en az yoran yazı karakterleri ve renkler, çalışma sırasında gözleri dinlendirme alışkanlığı, ara dinlenmeleri” gibi konular yer almalıdır.

Ekranlı araçlarda çalışanlara, periyodik muayenenin bir parçası olarak göz muayenesi, işyeri hekimi tarafından yapılması en uygunudur. Gerek duyulan durumlarda ise göz uzmanı muayenesi istenir.

Ekranlı Araçlarla Çalışmada Göz Muayenesi:
Ekranlı araçlarla çalışmanın kırılma kusuruna yol açmayacağı, “gözü bozmayacağı”, ancak var olan görme kusurunun belirginleşmesini ve açığa çıkmasını kolaylaştıracağı, ilgili tüm uzmanlar tarafından kabul edilmektedir.

Ekranlı araçlarla çalışmanın yaratabileceği gözle ilgili sorunlar “Bilgisayar Görme Sendromu” (Computer Vision Syndrome) adı ile tanımlanmaktadır. Buna yol açan başlıca sorunlar:

Monitörle aradaki uzaklığın ve monitöre bakış açısının uygun olmaması, yansımaların önlenmemesi, ekran parlaklığının, boyutunun, renginin uygun seçilmemesi, ekran yenilenme hızının ve kontrastın yeterli olmaması, ortam aydınlatmasının ve iklimlendirmenin uygun olmaması, dinlenme arası verilmemesi sayılabilir.

Ekranlı araçlarla (günde 2 saatten fazla çalışılması durumunda); gözlerde, yorgunluk, ağrı, yanma, batma, bulanık görme, sulanma, ışığa hassasiyet, gözleri kısarak bakmak, kuruluk, kaşıntı, kızarıklık, çift görme, ekranda ışık hareleri görmenin yanı sıra baş ve boyun ağrısı gibi belirtiler ortaya çıkabilmekte, yani “Bilgisayar Görme Sendromu” (Computer Vision Syndrome) oluşabilmektedir. Öte yandan kırılma kusurunun olması, kontakt lens kullanımı ve ileri yaş gibi nedenler de bu sendromun ortaya çıkmasını kolaylaştırmaktadır.

Ekranlı araçlarla çalışmaya devam eden çalışanlarda, 40 yaş altında olanlardan 5 yılda bir, 40 yaş üstünde olanlardan ise 3 yılda bir göz muayenesi uygundur. Göz uzmanına sevk olduğu durumlarda göz hekiminin tavsiyesine uyulur.

Uzak ve yakın görme keskinliği, renk körlüğü değerlendirmesi ( sadece renk ayırımı gerektiren işlerde çalışanlar için), hasta ile yapılan görüşmede kuru göz hastalığı ile ilgili yakınmalar ve 50 yaş üstüne kareli test uygulaması (detayları görmemizi sağlayan retinadaki sarı nokta için test) göz muayenesi için yeterlidir.

Bir gözün görme keskinliğinin yakın veya uzak 0,8’den az olması durumunda göz uzmanına sevk yapılması uygundur. Bunun dışında çalışan kendi isterse yine göz hekimine gidebilir.

Ekran ve göz sağlığında dikkat edilecekler :

  • LCD monitör refleksiyon sınıflamasında birinci sınıftır. LCD için 15 inç (1 inç=2,54cm) büyüklüğünde bir monitör yeterlidir.
  • Monitör üst kenarı, göz hizasının az aşağısındadır (çift odaklı gözlük kullananlarda biraz daha aşağıda). Normalde insan karşıya bakarken baş çok az aşağıya bakar.
  • Göz ekran mesafesi monitör boyutlarına göre 50-90 cm uygundur. LCD ekran için
15 inch 600 mm

17 inch 700 mm

19 inch 800 mm

21 inch 900 mm den bakmak uygundur.

  • Ekranda pozitif görüntü ile çalışma gözü en az yoran durumdur. Yani zemin açık renk yazı karakteri ise koyu renk olmalı. En uygun form zeminin beyaz, yazının siyah renk olmasıdır.
  • Gözün az yorulması için bir satırda en az 80 karakter olmalıdır.
  • Ekranda standartlara uygun karakter büyüklüğü önemlidir. Büyük (bazı kaynaklar küçük karakter diyor) ve noktalama işareti olmayan bir harfle ölçülür. Ölçümler arial yazı karakteri baz alınarak cetvelle yapılır.
asgari karakter büyüklüğü mm = göz-ekran mesafesi mm /155

azami karakter büyüklüğü mm = göz-ekran mesafesi mm /110

  • 45 dakika ile bir saatlik dilimlerde kısa süreli ara dinlenmeler yapılır.
Gözleri dinlendirecek egzersizlerin uygulanması. 20 kuralı bir örnektir. 20 dakikada bir 20 saniye boyunca 20 feet (yaklaşık 6 m) uzağa -boşluğa bakar gibi- bakmak.

Bağlantıyı görmek için üye girişi yapmalısınız.
 
Yukarı Alt