Elektrik Çarpmasının Etkileri Ve Ilk Yardım

Konu, 'İşyerinde Sağlık ve İlkyardım Eğitimi' kısmında Musa Kamil Ekin tarafından paylaşıldı.

 1. Musa Kamil Ekin

  Musa Kamil Ekin Yönetim Grubu

  Mesajlar:
  2.201
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma:
  BelKo ltd.şti.
  ELEKTRİK ÇARPMASININ ETKİLERİ VE İLK YARDIM
  Yazar: Muhammed BAKIR Tarih: 09 Mart 2015 Kategori: Teknik Makaleler

  [​IMG]


  Günümüzde her alanda kullandığımız elektrik enerjisi sağladığı yararlar kadar insan hayatı için bir o kadarda tehlike arz etmektedir. Elektrik çarpması yuzunden heryıl bir çok insan hayatını kaybetmektedir. İnsan vücuduna çok ciddi kalıcı hasarlarda vermektedir.
  Elektrik çarpılmalarına karşı alınması gereken bir çok önlem vardır bunların tamamına eksiksiz olarak uyulması gerekir. Uyulmadığı takdirde sakat kalma ve ölüm tehlikesi vardır.

  [​IMG]
  Elektrik enerjisi bize etkilemesi için elektrik akımı insan vücudundan geçerek pozitif ve negatif kutuplar arasında devreyi tamamlaması lazım, elektrik enerjisi devreyi tamamlamadığı taktirde herhangi bir etki yapmaz fakat insan vücudu üzerinden devreyi tamamladığı takdirde ciddi kalıcı yanıklar, uzuv kopmalarına, ölüme yol açabilir.
  Elektrik enerjisi 15 Volta kadar insan vücüduna etkilemez 15-50 V arasında etkilemeye başlar fakat hiç bir tehlike arz etmez 65 Volttan sonrası tamamen tehikelidir. İnsan vücudu doğru akımda (DC) 50 m Ampede , Alternatif akımda ise 25 m Amperden sonra etkilenmeye başladığı tespit edilmiştir.

  Elektrik Çarpmasına Karşı Alınacak Önlemler...

  [​IMG]

  Evlerde, İşyerlerinde ve elektrik tesislerinde yapılan hatalar ve yıldırım düşmesi ile elektrik tehlikesi başlangıç gösterir. Bu tehlikeler insan vücuduna, hayatına , bulunduğu mekanda yangına sebebiyet verebilir. Bu yüzden bu esnalarda almamız gereken önlemler sırasıyla şunlardır;

  -Elektrik ile uğraşan kişinin işe başlamadan önce alması gereken önlemler vardır. Kalın lastik tabanlı ayakkabı ve kalın kauçuk eldiven takmalıdır.

  -Elektrik akımının olası bir çarpma durumunda insan vücudu üzerinden devreyi tamamlamaması için akımı iletmeyen kalın bir cismin üzerine çıkmamız gerekir bu kalın bir tahta olabilir.

  -Elektrik çarpılan kişini elektrik akımı hemen kesilmez ise uygulamamız gereken bir diğer yöntem ise yalıtkan malzemelerle direk kazazedeye temas ederek kurtarabiliriz. Kemer, tahta, halat ile temas ederek kazazedeyi elektrik enerjisinden kurtarabiliriz.

  -Evlerde banyonun yakınlarına saç kurutma makinesi ve elektrikli ısıtıcı konulmamalıdır.

  -Saç kurutma işlemini ıslak ortamda, banyoda yapılmamalıdır.

  -Evlerde ve işyerlerinde topraklı priz kulanılmalıdır.

  -Elektrikli cihazlar fişe takılmadan önce kapalı olduğuna dikkat edilmelidir.

  -Prizlerde, özellikle çocuklar için koruma emniyet kapağı takılmalıdır.

  -Elektrikli ev aletlerinin kullanım klavuzundaki talimatlara uyarak kullanmamız gerekir.

  -Uzun süre ikamet edilen yerden uzaklaşıldığında sigortaların tamamı kapatılmalıdır.

  -Elektrikle uğraşacak kişi oluşabilecek tehlikelere karşı sigortaları kapatmalıdır.

  -Islak ellerle elektrik anahtarları veya prizlere dokunulmamalıdır.

  -Banyolara oluşan neme karşı kapaklı priz takılmalıdır.

  -Ampul temizleme esnasında, ampul duydan çıkartılarak kuru bir bez ile temizlenmelidir.

  Elektrik Çarpan Kişiye Nasıl İlkyardım Uygulanır...

  [​IMG]

  -Elektrik çarpması esnasında kazazedeyi kurtarmak için ilk önce temas ettiği elektrik enerjisi kesilir, temas ettiği fiş çekilir veya sigortadan kapatılır.

  -Elektrik çarpılan kişini elektrik akımı hemen kesilmez ise uygulamamız gereken bir diğer yöntem ise yalıtkan malzemelerle direk kazazedeye temas ederek kurtarabiliriz. Kemer, tahta, halat ile temas ederek kazazedeyi elektrik enerjisinden kurtarabiliriz.

  -Kendimizide tehlikeye atmıyacak bir şekilde kazazede tehlike alanından uzaklaştırılır.

  -Yangın çıkma olasılığı varsa kazazede kaza alanından uzaklaştırdıktan sonra ilk olarak diğer insanlarıda riske atmamak için yangın söndürülür.

  -Kazazedenin dilinin geriye kaçıp boğazını tıkamamasına dikkat edilmelidir. Ağzında takma diş vb. birşey varsa çıkartılır.

  -Kazaya uğrayan kişi yüksekten düşmüş ise; Kafa yada boyun bölgesinde yaralanma varsa omirilik zarar görmemesi içi kazazede hareket ettirilmemelidir.

  -Kazazedenin kalbi atışına bakılır, kalp atmadığı takdirde kalp masajı yapılır ve aynı zamanda suni tenefüs uygulanır.

  -Kazazedeye suni tenesüf işlemi 12 kere tekrarlanır, ağızdan ağıza veya ağızdan buruna metodu uygulanmalıdır.

  -Kalp normal çalışmaya başladıktan sonra, kazazede nefes almaya başladıktan sonra kalp masajı hemen bırakılmalıdır. Tekrarlanması halinde kalp ritmi bozulur ve kazazedenin hayati tehlikesi devam eder.

  -Kazazedenin bilinci açık ve nefes alıyorsa, kazazede sakinleştirilmelidir. Ayaklarını yukarıya kaldırıp bir müddet uzanmalıdır.

  -Kazazedenin hayati tehlikesi tamamen ortadan kalktıktan sonra bir su bardağının içine, bir çay kaşığı soda ve bir çay kaşığı tuz karıştırılır ve bunu ilk yarım saat içinde yavaş yavaş içirilir

  -Kazazedenin yanık yerlerini mikrop kapmaması için temiz bir bez ile kapatılır. Yaraya merhem veya krem sürülmez.

  http://www.kontrolkalemi.com/elektrik-carpmasinin-etkileri-ve-ilk-yardim/