Elektrik Tesisat Kontrolü Nedir Ve Nasıl Yapılır?

Konu, 'Elektrik İşleri ve Kontrol Yöntemleri' kısmında Musa Kamil Ekin tarafından paylaşıldı.

 1. Musa Kamil Ekin

  Musa Kamil Ekin Yönetim Grubu

  Mesajlar:
  2.201
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma:
  BelKo ltd.şti.
  İş Güvenliği ve İş Ekipmanları yönetmeliklerine göre Elektrik Tesisat Kontrolünün bir yıllık periyotlar halinde topraklama ve paratoner kontrolleri ile birlikte yapılması zorunlu kılınmıştır. Amper Enerji, sektördeki tecrübesi ile elektrik tesisat kontrolünün periyodik olarak yapılması ve raporlanmasında eksiksiz faaliyet göstermektedir.

  [​IMG]
  "Elektrik Tesisat Kontrolü"nün Önemi


  Elektrik Tesisat Kontrolü'nün, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın İş Ekipmanları Yönetmeliği EK III maddesince azami olarak 1 yıllık periyotlarhalinde topraklama ve paratoner kontrolleri ile birlikte yapılması zorunlu kılınmıştır. Tesisatın iş sağlığı ve işçi güvenliğini sağlayıp sağlamadığının kontrolü için gerekli ve zorunludur. İşçi sağlığı ve iş güvenliği tüzüğü, madde 353 ve madde 354 uyarınca elektrik tesisat kontrolü zorunlu kılınmıştır ve işletmelerce yaptırılması gerekmektedir. Ayrıca,Elektrik Tesisat Kontrolü'nün sadece tesis ilk kurulduğunda değil yönetmelikte de belirtildiği üzere periyodik olarak yapılmalıdır.

  [​IMG]


  [​IMG]
  Şekil 1: Elektrik Tesisat Kontrolü periyodik olarak yapılmadığı sürece, tesisatta zaman içerisinde oluşan problemler belirlenemez ve büyük hasarlara yol açar.
  [​IMG]
  Elektrik Tesisat Kontrolü Nasıl Yapılır?


  Elektrik tesisat kontrolü'nde işletmelerin: branşman, enerji odası, kablo şaftı, sayaç ve dağıtım panoları, ag kompanzasyon, buatlar, prizler ve aydınlatma bazında gözden geçirilip ilgili standart ve yönetmeliklere uygun olup olmadığı kontrol edilir. Bu işlemler arasında termal kamera ile kontrol oldukça önemlidir. Uzaktan ölçüm cihazları olan termal kameralar, oluşan arıza sonucu nesnelerin yaymış oldukları kızılötesi enerjiyi (ısıyı) algılayarak elektronik sinyale dönüştürür ve termal görüntü olarak yansıtır. Bu şekilde sorunlu bölge tespit edilerek büyük hasara yol açmadan önce gerekli önlemler alınır. Termal kamera ile panolar ve ısınma olabilecek kısımlar kontrol edilip raporlanır.

  Tesisteki kaçak akım koruma rölelerinin çalışıp çalışmadığı, açma akımları ve zamanlarının testi yapılarak uygun olup olmadığı kontrol edilir. Süreklilik testi ile topraklama hattının son tüketiciye kadar ulaşıp ulaşmadığı kontrol edilir.

  [​IMG]


  Şekil 2: Termal Kamera ile Elektrik Panosu Kontrolü


  [​IMG]
  Elektrik Tesisat Kontrolü, işletmelerin ilk kurulum aşamalarında 1 defaya mahsus olmak üzere değil 1 yıllık periyotlar halinde düzenli olarak gerçekleştirilmelidir.
  [​IMG]

  Tesisat Kontrolü Kimler Tarafından Yapılır?


  Tesisat Kontrolü'nün Elektrik Mühendsileri Odası’na (EMO) kayıtlı ve elektrik iç tesisleri denetimi eğitimi almış sertifikalı Elektrik Mühendisleri tarafından yapılması gerekmektedir.

  [​IMG]


  Enerji Müsadeleri için Elektrik Tesisat Kontrolü

  İç tesise ait bu uygunluk belgesi elektrik bağlantı bildirimi (iş bitimi) ile birlikte işletmeye verilmektedir. Verilen uygunluk belgesine sahip olan elektrik iç tesisinin kuruluş tarafından tekrar muayene edilmez. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın, Elektrik İç Tesisat Yönetmeliği’nin Madde 19 İç Tesislerin Denetlenmesi ve Muayenesi’ne göre elektrik iç tesislerine ait uygunluk belgesi olmayan veya muayeneler sırasında uygun bulunmayan tesise enerji verilmez.

  25 OCAK 2016
  http://www.elektrikport.com/teknik-...trolu-nedir-ve-nasil-yapilir/16965#ad-image-0