Engelliler Için Tahliye Sandalyesi...

Musa Kamil Ekin

C Sınıfı Uzman
Yönetim Grubu
Kayıt
6 Nisan 2015
Konu
2.038
Mesaj
2.221
Tepki
939
Şehir
Ankara
ACİL DURUMDA
Binaların asansör sistemleri, Binaların Yangından Korunması Hakkında Yönetmeliğin 62. ve 160. maddeleri gereği otomatik olarak devre dışı kalır ve binanın tahliyesi acil çıkış merdivenlerinden gerçekleştirilir.

Acil durum ve afetlerin sıklıkla yaşandığı ülkemizde; kendiliğinden kaçamayacak durumda olan hamileler, bedensel engelliler, hastalar, yaşlılar ile yaralıların binalardan hızlı ve etkin bir şekilde tahliyesine dair bir hazırlık ve hatta bilinç maalesef ki bulunmamaktadır.

Ancak; 20.06.2012 tarih ve 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu; genç, yaşlı, engelli, gebe veya emziren çalışanları 10. Maddede "özel politika gerektiren gruplar" olarak ele almış ve 12. Maddede de yetkilileri, acil durumda “çalışanların işi bırakarak derhal çalışma yerlerinden ayrılıp güvenli bir yere gidebilmeleri için, önceden gerekli düzenlemeleri” yapmaları yönünde sorumlu tutmuş ve amir hüküm ile cezai bir yaptırım getirmiştir.

Özürlüler Kanunu ve ilgili mevzuat ise zaten özürlülerin "eşitlik" ilkesi gereğince pozitif ayrımcılığa tabi tutulmasını emretmektedir.

Yapılan araştırmalar göstermiştir ki; bir acil durumda savunmasız kalarak binadan kaçamayacak bu kişilerin oranı %10'dur.

Tahliye sandalyesi bir acil durum tahliyesinde sadece bedensel engelliler için değil, yaralılar, hamileler, sağlık sorunu olanlar ve yaşlılar içindir.

Kaçabilenler tahliye merdivenlerinden kaçarken, onların merdiveni kullanabilmeleri mümkün değildir.


Onları geride mi bırakacaksınız ?!!
Patent ve tıbbi cihaz imalat ve kalite kontrol standartları (KGMP) ve CE güvenlik ve kalite edinimi tarafından kabul edilmiştir.

Tasarımı ile acil durum tahliye sandalyesinin ötesinde hastaneler, huzur evleri ve ambulanslar için günlük kullanıma uygun bir donanım olması ile de emsallerinin çok önündedir.


İstatistiklerine göre, doğal afet, yangın ve terör saldırısı gibi acil durumlarda meydana gelen olaylardan doğan hasara kıyasla hamileler, yaşlılar, hastalar ve engellilerin sakatlık ve ölüm oranı 2,5 kat daha fazladır.

Tahliye Sandalyesi, Avrupa, ABD ve diğer gelişmiş ülkelerde, acil durumdaki güvenlik önlemleri ve acil durum planlarının vazgeçilmez bir parçasıdır.

Tahliye Sandalyesi palet şasesindeki açı ayarı sayesinde hiçbir harici güç kullanmadan kolay bir kullanım ile tahliyeyi gerçekleştirir.Farklı Renk Seçeneği

2 farklı renk seçeneği iç dekorasyona uygunluk sağlayabilir.

Boyutlar

En uygun ölçüler ile üretilmesi, saklama ve taşıma kolaylığı sağlamaktadır.FONKSİYON
Bileşenler

Tahliye sandalyesi ayarlanabilir eğim açısı ve sürekli 4 tekerlek işlevselliği ile sağladığı taşıma kolaylığı sayesinde acil durum tahliye sandalyesi olmasının ötesinde, gündelik kolay kullanıma imkan vermesi ile ambulans, hastane ve huzurevleri için çok amaçlı ve ideal bir donanımdır.

Ayarlanabilenler

Yükseklik ve eğim ayar düğmesi ile merdiven eğim açısına göre ayarlamak mümkündür.

Saklama

Katlanarak 17 cm lik bir derinliğe ulaşır, saklamada çok az bir alan kaplar, kabin veya toz kılıfı ile fonksiyonel ve hızlı erişime uygundur.

Nasıl kullanılır?

Kullanımı kolay, basit,fonksiyonel ve ergonomiktir.

Aşağıdaki videoda nasıl kullanabileceğinizi görebilirsiniz.

Bağlantıyı görmek için üye girişi yapmalısınız.
 

Ali KİLCİ

B Sınıfı Uzman
Yönetim Grubu
Kayıt
12 Ağustos 2014
Konu
151
Mesaj
343
Tepki
376
Şehir
İstanbul
Başarılı bir çalışma olmuş. Yapanın aklına fikrine sağlık :)
 
Yukarı Alt