Forklift Bakım Ve Kullanım El Kitabı

Musa Kamil Ekin

C Sınıfı Uzman
Yönetim Grubu
Kayıt
6 Nisan 2015
Konu
2.038
Mesaj
2.221
Tepki
937
Şehir
Ankara
FORKLİFTLERDE DENGE..

Forkliftler çatal veya ataşmanlarla yükleri kaldırırken, aracı arka tarafında bulunan karşı ağırlık ile dengeleme sağlanır.

Bu dengeleme kaldıraç prensibine dayanır.Bunu kaldıraçla açıklamak istersek her iki tarafa konulan yüklerin ağırlıkları eşit olmalı ki denge sağlansın.

Yüklerden birinin ağırlığını artırdığımızda ağır olan yük aşağı hafif olan ise yukarı kalkacaktır.

Kaldıraç üzerinde izah ettiğimiz fizik kuralı forkliftler de yük kaldırırken de geçerlidir. Kaldırılan yükün ağırlığı ile ön tekerleğe olan mesafesi ile çarpımı, dengeleme ağırlığı ile ön tekerleklere olan mesafesinin çarpımına eşit olmalıdır. Aksi halde yani yükün ağırlığı ile ön tekerleğe olan mesafenin çarpımı sonucu bulunan değer. dengeleme ağırlığı ile ön tekerleğe olan mesafenin çarpımı sonucu bulunan değerden fazla olur ise, kaldıraç prensibine göre forkliftin arkası arkaya kalkacaktır.

Yükün ön tekerlekten daha uzağa getirilmesi halinde denge yine bozulacak ve arka tekerlek havaya kalkacaktır. Bu durumda kaçınmak için her zaman yükler aynaya en yakın olacak şekilde yüklenmelidir. Eğer araç taşıma kapasitesinin üzerinde yüklenmişse bu durumda da aracın arka kısmı kalkacaktır. Böyle bir durumla karşılaşmamak için araca kaldırma kapasitesinin üzerinde yük konulmamalıdır.
 

Dosyalar

  • 3,5 MB Okunma: 32
Yukarı Alt