• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Havalandırma

kalemine

Kayıtlı Üye
Sertifika
C Sınıfı
Firma
fabrikada
Merhaba arkadaşlar,

İşletme dışında yaşanan bir kazada oluşan kimyasalın klima santralleri vasıtasıyla temiz hava ile birlikte içeri girmesini önlemek için madenlerdeki gibi oksijen seviyesi düştüğünde havalandırmayı durduran sistemlerden yaptırmak istiyoruz ama araştırmalarım sonucu bu cihazlardan bulamıyorum daha doğrusu tam olarak neyi araştıracağımı bilemiyorum. konuyla ilgili bilgisi olan arkadaşlar yardımcı olursa sevinirim. iyi günler

@kalemine
Öncelikle dışarıdan sızıntı yapan yeri izole edin orayı önleyin daha sonra sistemi kurdurun. Çünkü orayı izole etmediğiniz sürece hiç bir sistem fayda etmez sızıntı devam eder. Belkide mevcut olan sistem değişmeyebilir.

Sızıntı yapan yer kontrol altında şuan bir sorun yok ancak ilerleyen dönemlerde bu tarz bi sıkıntı yaşamayacağımıza emin değiliz dolayısıyla amacımız ileri yönelik bir önlem almaktır.

@kalemine
Alanınızın büyüklüğü ne kadar? Çalışanları etkilemiyecek şekilde ek pencere yada kuvvetli aspiratör kurulabilir mi?

Sayın @kalemine

Please, Giriş Yap or Kayıt Ol to view URLs content!

Gaz algılama sistemi kurdurabilirsiniz. Bu sistem havalandırmanın enerjisini kesmek üzere bağlanabilir diye düşünüyorum. yukarıdaki linkteki firmayla görüşmekte fayda var, daha net cevap vereceklerdir.

Bulduğunuz çözümü bizimle de paylaşırsanız memnun oluruz.

Musa Bey alan büyüklüğü 20bin metre kare pencere havalandır vs zaten var bunda sıkıntı yok benim amacım bu tarz bir acil durumda ( komşu işletmelerden yada işletme dışı bir sebepten oluşacak kimyasal sızıntısında) dışarıdan içeri hava geçişini durdurmak ve işçinin minimum seviyede etkilenmesini sağlamak zira pencere açmam havalandırmayı arttıracaktır. Fatih Bey teşekkür ederim sanırım aradığım cihazlar tam olarak da bunlar firma ile görüşüp amacımıza uygun kullanabilecek miyiz çözümle ilgili bilgiyi en kısa sürede vereceğim teşekkürler

@kalemine
O zaman Fatih bey bir link verdi. Alanın büyük olmasından dolayı Gaz algılama sistemi ve buna anında müdahale etmek için bir kaç yere aynı anda kumanda edebilen sistem kurulmalıdır.

Bizim uygulamak istediğimiz havalandırma esnasında oksijen miktarını ölçüm yapan bir cihaz ve oksijen miktarı düştüğünde havalandırmayı durdurmalı. 6 adet klima santralimiz vardır dolayısıyla klima santrallerinin girişlerine yapılması düşünülmektedir.

@kalemine
Sadece Oksijene bağlı kalmayın. Öyle bir gaz algılama sistemi kurulsun ki diğer gaz oranlarına göre oksijen oranını versin...

Firma ile iletişime geçmek en akılcıl çözüm olur. Sürekli karşılaşılan bir problem değil bu nedenle kazadan sonra alınan önlemleride sırasıyla bizlerle paylaşırsanız çok memnun oluruz.

Aslında hanımefendinin ortamdaki oksijen konsantrasyonunu baz alması çok mantıklı bu şekilde hangi gaz olursa olsun sistem çalışacaktır. Binlerce gaz olduğunu düşünürsek doğru bir yaklaşım.

@Fatih Özcan
Yalnız Fatih bey doğru bir yaklaşım, ama sadece oksijen değil oksijeni düşüren ve ortamdaki diğer gazların oranını değiştiren faktörleri de düşünmek lazım diye düşünüyorum...

Teşekkürler ilginiz için konuyla ilgili görüşmelerin akabinde uygulanabilirliği konusunda tekrar bilgi veririm. iyi günler