Her Derde Deva Risk Değerlendirmesi: 5x5 Matris Ve Fine-kinney???

Konu, 'Köşe Yazıları' kısmında Musa Kamil Ekin tarafından paylaşıldı.

 1. Musa Kamil Ekin

  Musa Kamil Ekin Yönetim Grubu

  Mesajlar:
  2.201
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma:
  BelKo ltd.şti.
  Her işletme ve her iş kolundaki tehlike ve riskler farklı farklıdır. Buna rağmen neden sadece işletmelerde 5 x 5 MATRİS VEYA KINNEY risk değerlendirmesi uygulanıyor, üstelikte MATRİS yöntemi de YANLIŞ uygulanıyor.

  Şayet bir risk değerlendirmesi sadece MÜFETTİŞ SAVAR (yani işyerine gelen müfettişe gösterilmek maksadı ile) yapılıyor ise hiçbir anlamı yok ve zaman kaybıdır.

  Önemli olan risk değerlendirmesinin metodolojisinden de öte kullanılan yöntemin tehlike ve riskleri analizi yapan uzmana gösterebilme kabiliyeti gösterebilmesidir.

  Örneğin; HAZOP metodolojisi analizi yapan uzmana proses risklerini P&ID üzerinden gözden geçirme konusunda zorlar. Normalde bakmayacağınız konularda beyin fırtınası yapmanızı sağlar.

  Yine Makine Emniyetinde kullanılan; EN 12100 standartı risk değerlendirmesini makineler için tarif etmiştir, makineler için FMEA yapılmasını önerir. EN 13849-1 standartı Elektrik/Elektronik/Programlanabilir sistemleri gözden geçirmenizi ve PL(Güvenilirlik) seviyelerini seçmenizi ve diagnostik kısmını çek etmenizi sağlar. Bunların hiçbirini tek bir method ile yapamazsınız. Zaten yöntemler sadece sizi yönlendirir ve tehlike ve risklere odaklanmanızı sağlar.

  Bir örnek daha verecek olursam FMEA analizinde makine veya proses ekipmanlarının MTTF, MTBF, MTTR değerlerini ve parça bazında ekipmanların Kullanılabilirlik (availability) ve Güvenilirlik (reliability) değerlerini hesaplamak ve kontrol etmek zorunda kalırsınız. Baskın hata modunu yanlızca bu yöntemle keşfedebilirsiniz. Zaten otomotiv ve beyaz eşya firmalarının bu yöntemi tercih etmelerinin nedeni de budur.

  Yine Kimya sektöründe HAZOP, HAZID, Proses FMEA vb.. yöntemlerin yaptığı analizi 5x5 matris ile yapamazsınız.

  Özlem ÖZKILIÇ
  Executive Partner - A Class Occupational Safety Expert at Önder Akademi-


  https://www.linkedin.com/groups/388...-7-discussion~subject-null-4h3zn2~itig90nb~xl
   
  Son düzenleme: 26 Eylül 2016
  Enver Çığşar bunu beğendi.