Hidroflorik Asit (hf) Ve Yanığı Göz Ve Boy Duşu - Hexafluorine® Solüsyonu

Konu, 'Kimyasallar ile Çalışmada Emniyet' kısmında Ayça Güzel tarafından paylaşıldı.

 1. Ayça Güzel

  Ayça Güzel Yönetim Grubu

  Mesajlar:
  30
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Firma:
  Altınışık
  GÖZ VE BOY DUŞU - HEXAFLUORİNE® SOLÜSYONU

  Hidroflorik Asit (HF) ve Yanığı  Hidroflorik asit, endüstride yüzey temizleme ve cilalama gibi teknik operasyonlarda, kimya, elektronik gibi sektörlerde kullanılır. Hidroflorik asit, güçlü bir organik asittir ve bütün konsantrasyonları tehlikelidir. Hidroflorik asidin iki türlü etkisi vardır:  1) Aşındırıcı Etki: Hidrojen (H+) iyonları sebebiyle aşındırıcı etki, yüzeydeki dokulara saldırır (kornea epithelium veya epidermis).  2) Toksik Etki: Flor iyonları (F–) sebebiyle toksik faaliyet, asidin cildin üst tabakasını tahrip etmesi dolayısıyla derinin içine nüfuz ederek vücuttaki kalsiyuma bağlanır; biyokimyasal, hücresel doku düzensizliklerine sebebiyet verir.  Hexafluorine® Solüsyonu nedir?  Hexafluorine® Solüsyonu, hidroflorik asidin tehlikeleri ve kullanımındaki riskleri ortadan kaldırmak için geliştirilmiş, HF asidin göz ve cilt sıçramasında aktif yıkama ve dekontaminasyon sağlayan özel bir acil müdahale ürünüdür.  Hexafluorine® Solüsyonu, HF asidin nüfuz etmesini durdurur ve hem aşındırıcı hem de toksik yönüne etki eder. Bu, asidin dokular ve hücreler üzerindeki dramatik etkilerini ortadan kaldırır.  Hexafluorine® Solüsyonu'nun Mekanizması  Kıskaç özelliği olan hipertonik bir yapısı vardır. İki hareket mekanizmasına sahiptir:  • Suyla yıkamanın mekanik özelliği

  • Temizleme işlemini hızlandıran ve optimize eden kıskaç ve ek nötralleştirme özelliği.  Hexafluorine'in hipertonikliği, kimyasalın dokuya nüfuz etmesini önler ve kimyasalı dokunun yüzeyine çekerek ters bir akış oluşturur.  Nötralleştirme ve kıskaç özelliği, hem korozif (H+) hem de toksik (F-) etkisi olan ve bu nedenle de ciddi yanıklar oluşturan bu aside karşı hareket etmesini sağlar.  ÖZELLİK ve AVANTAJLAR  • Hidroflorik asit ve asit solüsyonlarındaki florid sıçramalarında kullanılır.

  • Hipertoniktir. Nötralleştirme ve kıskaç özelliği ile HF’in korozif (H+) toksik (F-) etkisine hareket sağlar.

  • Su ile yıkamanın mekanik özelliklerini taşır. Hiçbir zararlı etkisi yoktur.

  • Acıyı anında azaltır.

  • Yan etkisi yoktur. Aşındırıcı ve tahriş edici değildir.

  • Medikal tedaviye yardımcı olur.

  • İşgücü kaybını önler.

  • Maksimum verim sağlayabilecek şekilde formlanmış, basit ve acil kullanım için idealdir.  Hexafuorine ® Solüsyonu, Medikal Araç Sınıf II A Steril olarak tanımlanmış CE 0459 sertifikalı ve EN15154 - 3/4 standartlarına uygundur.
   
  Musa Kamil Ekin bunu beğendi.